logo yeni

calisanlar2 copy

DİL TAZMİNATI 2016’DA NE KADAR OLACAK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

yabanci dilKamu görevlilerinin aylık ücretlerine 2016 yılının ilk altı ayı için %6 oranında zam yapılması, yabancı dil tazminatı miktarının da 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren artacağı anlamına geliyor.

Devlet Memurları Kanununa ve çeşitli personel kanunlarına tabi olarak görev yapan kamu görevlilerine, yabancı dil bilgi seviyeleri ve görevleri sırasında yabancı dil bilgilerinden yararlanılıp yararlanılmama durumuna göre Yabancı Dil Tazminatı ödenmektedir.

Yabancı dil seviyesinin belirlenmesi

Yabancı dil bilgi seviyesi, ÖSYM tarafından; Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri için yılda en az iki kez, diğer diller için ise yılda en az bir kez yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) sonucuna göre belirlenmektedir.

YDS’de; 90-100 puan alanlar (A) seviyesinde, 80-89 puan alanlar (B) seviyesinde, 70-79 puan alanlar (C) seviyesinde, 60-69 puan alanlar (D) seviyesinde, 50-59 puan alanlar ise (E) seviyesinde yabancı dil bilgisine sahip kabul edilmektedirler.

Tazminat ödenen diller

Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca dilleri için yabancı dil tazminatı ödenebilmektedir.

Tazminatın miktarı

Yabancı Dil Tazminatı Miktarlarının Tespitine İlişkin Esaslarda, yabancı dil bilgi seviyelerine göre personelin bildiği her bir dil için uygulanacak yabancı dil tazminatı gösterge rakamları belirlenmiştir. Göstergeler için tıklayınız …

Ödenecek tazminat tutarı, içinde bulunulan dönem için geçerli olan aylık katsayısının ilgili yabancı dil gösterge rakamıyla çarpımı sonucu bulunmakta ve bu tutar üzerinden sadece damga vergisi kesilmektedir.

2016 yılının ilk altı ayında yabancı dil tazminatının net miktarı

PERSONEL Yabancı Dil Tazminatının Aylık Net Miktarı
(A) Düzeyi (96-100 Puan) (A) Düzeyi (90-95 Puan) (B) Düzeyi (C) Düzeyi
-Yabancı dil bilgisinden yararlanılan 104,88 TL 78,66 TL 52,44 TL 26,22 TL
-Diğer 65,55 TL 65,55 TL 43,70 TL 21,85 TL

Personelin yabancı dil bilgisinden görevi sırasında yararlanılıp yararlanılmadığı, ilgili personeli atamaya yetkili amirinin vereceği onayla belirlenirken; hakim ve savcıların, mülki idare amirlerinin, Dışişleri Bakanlığı meslek memurlarının, daire başkanı ve daha üst yönetim görevlerinde bulunanların (Türk Silahlı Kuvvetleri için yarbay ve daha üst rütbelerde bulunanların), üniversite öğretim elemanlarının, öğretmenlerin, mütercim ve tercümanların ise yabancı dil bilgisinden görevlerinde yararlanıldığı kabul edilmekte ve ayrıca amir onayı gerekmemektedir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.