logo yeni

calisanlar2 copy

MEMURLARIN ALMAYI BAZEN UNUTTUKLARI YARDIM

Aktif . Yayınlanma Ücret

uzgunEş ve çocuklarının ölümü hallerinde memurlara ödenen ölüm yardımı, Devlet memurlarının o dönemlerde yaşadıkları üzüntünün de etkisiyle bazen hatırlanmamakta ve alınması unutulabilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, Devlet memurlarına;

-Memur olmayan eşinin ölümü,

-Aile yardımı ödeneğinden yararlanmakta olan çocuğunun (üvey çocuklarıdahil) ölümü (çocuk sayısında sınırlama yok)

hallerinde, her bir ölüm olayı için en yüksek Devlet memuru aylığı tutarında ölüm yardımı yapılmasına hükmetmiştir.

Ölü doğan çocuk için yardım

Memurun çocuğunun doğumunun ölü olarak gerçekleştiği durumlarda, hamilelik 180 günü aşmış ise, memur ölü doğan çocuktan dolayı ölüm yardımı alabilmektedir. (Sayıştay’ın 05.04.1979 tarihve 3986/1 sayılı Kararı uyarınca). Konuya ilişkin ayrıntılar için tıklayınız …

Memurun alabileceği ölüm yardımının miktarı

Ölüm yardımının miktarı,en yüksek Devlet memuru aylığı (ek gösterge dahil) esas alınarak belirlenmektedir.[En Yüksek Devlet Memuru Aylığı = (1500+8000) X Aylık Katsayısı]

2015 yılının ikinci altı aylık dönemi için geçerli olan aylık katsayısına göre, eşi veya çocuğu ölen memurun alabileceği ölüm yardımının miktarı; 9500 X 0,076998 =  789,30 TL’dir.

Ölüm yardımının miktarı net tutarolup, hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz.

Memura ölüm yardımının ödenmesi

Memur, ölüm olayına ilişkin belgeleri de ibraz etmek suretiyle kurumuna başvuruda bulunarak ölüm yardımı talebinde bulunur.

Ölüm yardımı, memurun kurumu tarafından ödeme emri aranmadan derhal ödenir ve herhangi bir borç için haciz edilemez.

Öte yandan, bu yardımın alınması için belli bir müracaat süresi belirlenmemiştir. Ölüm yardımı almayı hak ettiği halde bunu almamış olan memur, kurumuna başvuruda bulunduğunda ölüm yardımının kendisine ödenmesi gerekecektir.

Her bir ölüm olayı için memura ölüm yardımı yapılır. Ancak, aynı ölüm olayı için birden fazla ölüm yardımı yapılmaz. Eşlerden ikisinin de memur olduğu durumlarda, çocuğun ölümünde, ölüm tarihi itibariyle o çocuk için aile yardımı ödeneğini almakta olan tarafa ölüm yardımı yapılır.

Memur olan eşi ölen memura, kendi kurumu tarafından ölüm yardımı yapılmaz. Öte yandan, eşinin kurumu tarafından, ölüm yardımı ödenmesine ilişkin usullere uygun olarak memura ölüm yardımı yapılabilir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.