logo yeni

calisanlar2 copy

YHS’NİN EK GÖSTERGESİNİ DÜŞÜNEN YOK

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 16Siyasi partilerin, 1 Kasım 2015 tarihinde yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimlerine ilişkin vaatlerini içeren seçim beyannameleri geçtiğimiz günlerde açıklandı.

Seçim vaatleri arasında Yardımcı Hizmetler Sınıfına özel herhangi bir husus yer almazken, ek gösterge konusunda haklarında ek gösterge belirlenmesi için düzenleme yapılmasını bekleyen YHS personeli ise hayal kırıklığı yaşadı.

YHS kapsamındaki memurların ek göstergesi yok

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 10 hizmet sınıfı belirleyerek unvanları itibariyle memurları bu sınıflardan birine dahil ederken, özellikle mali haklar bakımından her hizmet sınıfı için farklı belirlemelere gitmiştir.

Devlet Memurları Kanununa tabi personelin mali haklarına ilişkin düzenlemeler bir arada değerlendirildiğinde, hizmet sınıfları arasında Yardımcı Hizmetler Sınıfı aleyhine durumların olduğu da görülürken, bu hizmet sınıfı için ek göstergenin hiç belirlenmemiş olması dikkat çekmektedir.

YHS dışındaki hizmet sınıflarının tamamında, kazanılmış hak aylıkları veya kadro dereceleri itibariyle ilgili memurlar hakkında ek gösterge belirlenirken, Yardımcı Hizmetler Sınıfı personeli için ek gösterge belirlenmemiştir. Tüm hizmet sınıfları için tanınan bir imkanınsadece YHS için olmamasını ise, gerekçesi her ne olursa olsun, eşitlik ilkeleriyle bağdaşmayacak bir durum olarak değerlendirmekteyiz. 

Kazanılmış hak aylık derecesi bakımından zaman içerisinde 1/4’e kadar ulaşabilen yükseköğrenim mezunu Devlet memurları, diğer hizmet sınıflarındaçeşitli ek göstergelerden yararlanma hakkı elde edebilirken, YHS kapsamında olduklarında ise ek göstergeden yararlanamamaktadırlar.

Ek göstergenin YHS personeline faydası

YHS kapsamındaki personel için ek gösterge belirlenmesi, aylık ücretlerinin yanı sıra emekli aylıklarını ve emekli ikramiyelerini da önemli ölçüde etkileyecektir.

Haklarında ek gösterge belirlenmesi durumunda, YHS personelinin aylık ücretleri ile emeklilik haklarının nasıl etkileneceğine ilişkin bilgi olması bakımında, memeurunyeri.com olarak konu aşağıda bir örnekle anlatılmaya çalışılmıştır.

Örneğin; kazanılmış hak aylığı 1/4 olan, 35 yıl hizmeti bulunan veYHS kapsamında 7. dereceli bir kadroda görev yapan personelin ek göstergesinin 2200, 1500 ve 0 olma durumuna göre, 2016 yılı Ocak ayı içerisindeki maaş ve emeklilik hakları arasındaki fark şu şekilde olacak.

Ek Gösterge Aylık net maaş* Emekli aylığı Emekli ikramiyesi
0 2.258 TL 1.781 TL 70.521 TL
1500 olursa 2.352 TL 1.898 TL 75.144 TL
2200 olursa   2.361 TL 2.174 TL 86.087 TL

Not:Aylık net maaş hesaplanırken;

-Aile yardımı bakımından, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

-2016 yılına ilişkin asgari geçim indirimi tutarlarının belli olmadığından, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz personel için 2015 yılında uygulanan 90,11 TL esas alınmıştır.

-Sendika aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesi ödemesi dikkate alınmamıştır.

-Döner sermayeden yararlananlar için, sabit döner sermaye ödemesi (net ek ödeme miktarı kadar) hesaplamaya dahil edilmiştir.

-2015 yılı sonunda enflasyona bağlı ilave maaş zammı yapılması durumunda, net maaş miktarı değişecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.