logo yeni

calisanlar2 copy

UZMAN YARDIMCILARI İLAVE 1 DERECE ALDIĞINDA MAAŞLARI ARTAR MI?

Aktif . Yayınlanma Ücret

personel415 Ocak 2016 tarihinde görevde bulunan (aylıksız izinde olanlar dahil) Devlet memurlarından, daha önce verilen ilave 1 derece ilerlemelerinden yararlanmamış olanların emekli keseneklerine esas aylıkları ile kazanılmış hak aylıkları, öğrenim durumlarına bakılmadan ve kadro şartı aranmadan bir üst derecenin aynı kademesine getirilecek.

Devlet memurlarının emekli keseneklerine esas aylıklarının ve/veya kazanılmış hak aylıklarının bir üst dereceye yükselmesi, ilgililerin aylık ücretlerinde değişiklikler de yaratacak.

Emekli keseneğine esas aylığın yükselmesi, maaştan kesilecek prim miktarını artıracağından aylık net maaş miktarını azaltacak. Öte yandan, kazanılmış hak aylık derecesindeki yükselme ise ilgili personelin ücret sistemi, derecesi ve kadrosu gibi hususlara bağlı olarak maaş üzerinde farklı etkide bulunacak. Bu nedenle, 1 derece yükselmesi uygulaması sonrasında aylık net maaşı yaklaşık 300 TL artan memurlar olabileceği, net maaşı düşen memurlar da olacak. 1 derece verilmesinin maaşı ne kadar artıracağı konusundaki yazımız için tıklayınız …

15 Ocak 2016 Cuma günü itibariyle görevde olanlar ve o gün mesai saati bitimine kadar göreve başlayacak olanların yararlanacağı (daha önce yararlanmamış olmak kaydıyla) ilave 1 derece ilerlemesinin ilk etkisi 15 Şubat 2016 maaşında görülecek.

Kariyer (merkez) uzman yardımcılarının durumu

Kamu kurum ve kuruluşlarının merkez teşkilatı kadrolarında görev yapan ve kariyer personel olarak da bilinen Uzman Yardımcılarının aylık maaşları ücret ve tazminat göstergesine göre ödendiğinden, ilave 1 derece yükselmesi yaptıklarında aylık net maaşlarında artış olmayacak.

Uzman yardımcısı (merkez-kariyer) kadrosunda olanlar için, ücret ve tazminat göstergesi rakamları aynı miktarda belirlenmiştir. Kadro unvanları değişmediği sürece, emekli keseneğine esas derece/kademesi yükselen Uzman yardımcılarının aylık net ücreti, kesilecek primdeki artışa bağlı olarak bir miktar azalacaktır.

Uzman yardımcısı (merkez-kariyer) kadrolarında (9 veya 8 inci derecelerde) olup da ilave 1 derece yükselmesinden yararlanacak olanların aylık ücretlerinin nasıl etkileneceği konusunda bilgi olması bakımından memurunyeri.com olarak yaptığımız hesaplamaya aşağıda yer verilmiştir.

İlave 1 derece alacak uzman yardımcısının net maaşındaki değişme (15 Şubat 2016)

Merkez-Kariyer Uzman Yardımcısı 9/1’den 8/1’e yükselişte 9/2’den 8/2’ye yükselişte 9/3’den 8/3’e yükselişte 8/1’den 7/1’e yükselişte 8/2’den 7/2’ye yükselişte 8/3’den 7/3’e yükselişte
Aylık maaştaki net değişme (-0,42 TL) azalır (-0,47 TL) azalır (-0,47 TL azalır) (-0,47 TL) azalır (-0,47 TL) azalır (-0,52 TL) azalır

 NOT:

-2016 yılı ilk altı ayı için geçerli olan belirlemelere göre hesaplama yapılmıştır.

-2015 yılsonu enflasyon artışına göre söz konusu olabilecek enflasyon farkı zammı dikkate alınmamıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.