logo yeni

calisanlar2 copy

TUTACAKLARI NÖBET KARŞILIĞINDA ÖĞRETMENLERE NE KADAR ÜCRET ÖDENECEK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

ogretmen 62016 yılı başından itibaren, eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günlerinde, kendilerine verilen nöbet görevini fiilen yerine getiren müdür yardımcısı ve öğretmenlere nöbet ücreti ödenecek.

Kamu görevlilerinin 2016-2017 yıllarına ilişkin mali ve sosyal haklarının belirlendiği Toplu Sözleşmede, öğretmenlerin 2016 yılı başından itibaren nöbet ücretinden yararlandırılması da kararlaştırıldı.

Hangi öğretmenlere nöbet ücreti ödenecek?

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere nöbet ücreti ödenecek.

Nöbet ücretinin miktarı ve sınırı ne kadar?

Örgün eğitim kurumlarında fiilen nöbet görevini yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere;

-2016 yılında haftada 2 saat (en çok) ek ders ücreti ödenecek.

-2017 yılında haftada 3 saati (en çok) ek ders ücreti ödenecek.

Buna göre, ek ders ücreti gösterge rakamlarında ve belirlenen aylık katsayısında herhangi bir değişiklik olmayacağını varsaydığımızda, 2016 ve 2017 yıllarında öğretmenlerin nöbet karşılığında alabilecekleri saat başı ücretin net miktarı şöyle olacak.

Dönem 1 saat nöbet karşılığı net ücret
2016 yılı ilk altı ayı 10,39 TL
2016 yılı ikinci altı ayı 10,91 TL
2017 yılı ilk altı ayı 11,23 TL
2017 yılı ikinci altı ayı 11,68 TL

Not: Aylık katsayısının enflasyon farkı zammına bağlı olarak değişmesi durumunda, saat başı nöbet ücreti miktarı da artacaktır. Ayrıca, tabloda %15 gelir vergisine göre hesaplanan saat başı net nöbet ücretinin miktarı, ilgili öğretmen hakkında geçerli olacak gelir vergisi oranına göre, daha düşük olabilecektir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.