logo yeni

calisanlar2 copy

SİVİL SAVUNMA UZMANLARI ARASINDAKİ KURUMSAL MAAŞ FARKI KISMEN KAPANDI

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 17Sivil savunma, seferberlik ve savaş hali hizmetleri ile afet ve acil durum hizmetlerinin koordinasyonunu yürütmek amacıyla kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen Sivil Savunma Uzmanları arasındaki, görev yaptıkları kurumlardan kaynaklı maaş farkı kısmen kapanacak.

Bu yıl imzalanan ve 2016-2017 yıllarını kapsayan hükümler içeren Toplu Sözleşmede, kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan Sivil Savunma Uzmanlarından bazılarını tazminat oranlarına 5 puan ilave edilmesine ilişkin karar da yer aldı.

Sivil savunma uzmanlarının maaşı kurumlara göre değişiyor

Aynı hizmet yılında ve aynı derecedeki kadroda görev yapmalarına rağmen, çalıştıkları kurumların aynı olmaması nedeniyle, Sivil Savunma Uzmanlarının aylık net maaşları farklı olabilmektedir.

Sivil Savunma Uzmanları arasında çalıştıkları kurumlardan kaynaklı maaş farkı, bu personel hakkında uygulanan tazminatın türünden kaynaklanmaktadır. Bazı kurumlarda personele “özel hizmet tazminatı” ödemesi yapılırken, bazı kurumlarda ise bu tazminat yerine “adalet hizmetleri tazminatı” ödenmektedir. Adalet Hizmetleri tazminatı oranlarının özel hizmet tazminatı oranlarına göre daha yüksek belirlenmiş olması ise aynı durumdaki personelin kurumlara göre değişen miktarlarda maaş alması sonucunu doğurmaktadır.

Adalet Hizmetleri Tazminatı ödenen kurumlar

Yüksek mahkemeler, Yüksek Seçim Kurulu, Sayıştay, il ve ilçe seçim kurulları, adli, idari ve askeri yargı kuruluşları, ceza infaz kurumları ve icra müdürlüklerinde görev yapan Devlet memurlarına Adalet Hizmetleri Tazminatı ödenmektedir.

İlave maaş zammı alan Sivil Savunma Uzmanları

Toplu Sözleşme hükümleri çerçevesinde, 2016 yılı başından itibaren; Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karara ekli (II) sayılı Cetvelde, sivil savunma uzmanı kadrosunda bulunanlar için dereceleri itibarıyla belirlenmiş olan tazminat oranlarına 5 puan ilave edilecek.

Bu düzenlemeye göre, 5 puanlık tazminat artışından; tazminatları “özel hizmet tazminatı” şeklinde ödenen sivil savunma uzmanları yararlanabilecek olup, tazminatları “adalet hizmetleri tazminatı” şeklinde ödenenler ise bundan yararlanamayacak.

Özel Hizmet Tazminatının 5 puan artırılması, sivil savunma uzmanları arasındaki kurumsal maaş farkını kısmen kapatmakla birlikte, maaş farkının belirgin olması nedeniyle, 5 puanlık ilave tazminat artışının yetersiz olduğunu memurunyeri.com olarak değerlendirmekteyiz.

Kurumlara göre Sivil Savunma Uzmanı maaşı ne kadar olacak?

Kamu görevlilerinin aylık ücretlerine 2016 yılı ilk altı ayı için yapılan %6 oranındaki maaş zammı uygulandığında, aynı tarih itibariyle özel hizmet tazminatları da 5 puan artacak olan Sivil Savunma Uzmanlarının aylık net maaşlarının yararlandıkları tazminat türüne göre ne kadar olacağı konusunda bilgi olması bakımından sadece bazı derecelere göre hazırladığımız tabloya aşağıda yer verilmiştir.

Derece Kademe Hizmet Yılı Sivil Savunma Uzmanı aylık net maaşı (15 Ocak 2016)
Özel Hizmet Tazminatı alan Adalet Hizmetleri Tazminatı alan
1/4 25 3.081 TL 3.579 TL
1/1 21 3.065 TL 3.563 TL
2/1 18 2.882 TL 3.380 TL
3/1 15 2.797 TL 3.129 TL

NOT:

**Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

**2016 yılına ilişkin asgari geçim indirimi tutarlarının belli olmaması nedeniyle, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz personel için 2015 yılında uygulanan 90,11 TL esas alınmıştır. Bu nedenle, 2016 yılının ilk aylarında alınacak maaş miktarı tabloda belirtilen rakamlardan yaklaşık 10 TL daha fazla olabilir.

**Döner sermayeden yararlananlar için, sabit döner sermaye ödemesi (net ek ödeme miktarı kadar) hesaplamaya dahil edilmiştir.

**Sendika aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesi ödemesi dikkate alınmamıştır.

**Hizmet yıllarına karşılık gösterilen derece/kademeler tahmini olarak kullanılmıştır.

**2015 yılı sonunda enflasyona bağlı ilave maaş zammı yapılması durumunda, tablodaki rakamlar değişecektir.

 Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.