logo yeni

calisanlar2 copy

UZMAN UNVANI KAZANMIŞ HEMŞİRE VE EBELERİN MAAŞI ARTTI

Aktif . Yayınlanma Ücret

hemsireSağlık Hizmetleri Sınıfına dahil “Hemşire” veya “Ebe” kadrolarında lisans mezunu olarak görev yapan Devlet memurları, meslekleriyle ilgili alanda yüksek lisans (master) yapmışlarsa maaşları artacak.

(Zamlı 15 Ocak 2016 net maaşları için tıklayınız ...)

Hemşire veya Ebe kadrolarında görev yapanlar, meslekleriyle ilgili alanda yüksek lisans yaptıklarında, ilgisine göre “Uzman Hemşire”/”Uzman Ebe” unvanını kazanmakta, ancak bu unvana özgü olarak kadro ve özlük hakkı belirlemesi yapılmadığından, özlük haklarında herhangi bir değişiklik (1 kademe ilerlemesi yapma dışında) olmamaktaydı.

Bu yıl imzalanan Toplu Sözleşme, Uzman Hemşire veya Uzman Ebe unvanını kazanmış olanlar için ilave maaş artışı getirdi. 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren uygulanacak olan belirlemeyle, ilgili personelin özel hizmet tazminatı “5 puan” arttırıldı.

Uzman Hemşire/Uzman Ebe

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak, kamu kurum ve kuruluşlarında hemşire veya ebe kadrolarında mesleki lisans mezunu olarak görev yapanlar, meslekleriyle ilgili alanda yüksek lisans yaparak diplomalarını Sağlık Bakanlığına tescil ettirdiklerinde;

*Eğitimlerine göre, “Uzman Hemşire” veya “Uzman Ebe” unvanını kazanmaktadırlar.

*Kazanılmış hak aylıkları ile emekli keseneklerine esas aylıklarına “1” kademe ilave edilmektedir.

Toplu Sözleşme maaş artışı getirdi

Toplu sözleşme ile, uzman hemşire ve uzman ebe unvanlı personelin özel hizmet tazminatı oranlarına “5 puan” ilave edildi.

Bu ilave, 2016 yılı başından itibaren uzman ebe ve uzman hemşirelerin aylık net maaşlarında ilave artış olacağı anlamına geliyor. Bu düzenlemenin ilgililerin maaşına ilave etkisi (2016 yılının ilk altı aylık döneminde);

-1/9/2008 tarihinden önce memuriyete girmiş olanlar için aylık net 41,51 TL,

-30/8/2008 tarihinden sonra memuriyete girmiş olanlar için aylık net 36,54 TL

olacak.

Toplu Sözleşmedeki düzenleme (Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu bölümü)

“Madde 22- (1) 25/2/1954 tarihli ve 6283 sayılı Hemşirelik Kanunu kapsamında uzman hemşire ve 11/4/1928 tarihli ve 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı San’atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun kapsamında uzman ebe unvanını ihraz edenlerin 2006/10344 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karara ekli (II) sayılı Cetvele göre dereceleri itibarıyla yararlanmakta oldukları tazminat oranlarına 5 puan ilave edilir.”

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.