logo yeni

calisanlar2 copy

ÖZEL İDARE VE BELEDİYE PERSONELİNİN MAAŞ DIŞI AYLIK GELİRİ 2016’DA NE KADAR OLACAK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas11Belediyelerde ve il özel idarelerinde görev yapan Devlet memurlarının, diğer kurumlardaki memurlara yapılan ödemeler dışında yararlandıkları, Sosyal Denge Tazminatı ve İkramiye ödemelerinin miktarı da 2016 yılında artacak.

“Sosyal Denge Tazminatı” ve “İkramiye” ödemeleri nedeniyle, mahalli idarelerde görevli bir Devlet memurlarının aylık geliri, başka kurumlarda aynı unvanda görev yapan emsallerine göre daha yüksek olmaktadır. Aylık ücret dışı bu ödemelerin veya benzer ödemelerin diğer kurumlardaki Devlet memurlarına yapılmıyor olmasının, kamu çalışanları arasında gerekçesi belirsiz bir ayrım yarattığını ve çalışma barışını olumsuz etkilediğini memurunyeri.com olarak değerlendirmekteyiz.

Sosyal Denge Tazminatı

İl özel idareleri ile belediyeler ve bağlı kuruluşlarında görevli Devlet memurlarına, Sosyal Denge Tazminatı ödenebilmektedir. Sosyal Denge Tazminatına ilişkin ayrıntılar için tıklayınız …

Ödenecek tazminatın miktarı, toplu sözleşmede belirtilen tavanı geçmemek şartıyla, ilgili belediye veya il özel idaresi ile bu yerlerdeki en çok üyeye sahip kamu görevlileri sendikası arasında yapılan sözleşmeyle belirlenmektedir.

Toplu sözleşmede, 2016 yılında ödenecek sosyal denge tazminatının aylık tavan tutarı, en yüksek Devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) %100’ü olarak belirlenmiştir.

Bu belirlemeye göre, mahalli idarelerde görev yapan Devlet memurlarına 2016 yılının ilk altı aylık döneminde, (%15 Gelir Vergisi diliminde) aylık net 705 TL’ye kadar Sosyal Denge Tazminatı ödenebilmektedir.

2016 ve 2017 yılarına ilişkin Toplu Sözleşmeye konulan bir hükme göre, sosyal denge sözleşmesini imzalayan sendikanın üyesi olmayan kamu görevlilerinin sosyal denge tazminatından yararlanabilmesi için, aynı unvanlı personelden alınacak aidatın iki katına kadar taraf sendika sosyal denge sözleşmesi aidatı alınabilecek.

İkramiye

İl özel idareleri ile belediyeler ve bağlı kuruluşlarında görevli Devlet memurlarına (ilgili kurumdaki toplam memur sayısının en çok %10’una), ilgili encümenin takdiriyle yılda iki defa ikramiye ödenebilmektedir. İkramiye ödemelerine ilişkin ayrıntılar için tıklayınız …

-Büyükşehir belediyelerinde

Büyükşehir belediyelerinde görevli Devlet memurlarının %10'una, 36.000 gösterge rakamının aylık maaş katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarı geçmemek üzere, encümen takdiriyle yılda iki defa ikramiye ödenebilmektedir.

Bu belirlemeye göre, büyükşehir belediyesi memurlarının %10’una yılda iki defa ödenebilecek ikramiyenin 2016 yılının ilk altı aylık dönemindeki tutarı (%15 Gelir Vergisi diliminde) net 2.671 TL (altı aylık dönem için aylık net 445 TL) olabilecektir.

-Diğer belediyelerde

Büyükşehir belediyesi dışındaki belediyelerin memurlarının %10'una, 25.000 gösterge rakamının aylık maaş katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarı geçmemek üzere, encümen takdiriyle yılda iki defa ikramiye ödenebilmektedir.

Bu belirlemeye göre, büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyelerin memurlarının %10’una yılda iki defa ödenebilecek ikramiyenin 2016 yılının ilk altı aylık dönemindeki tutarı (%15 Gelir Vergisi diliminde) net 1.855 TL (altı aylık dönem için aylık net 309 TL) olabilecektir.

-İl özel idarelerinde

İl özel idarelerinde çalışan Devlet memurlarının %10'una, 25.000 gösterge rakamının aylık maaş katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarı geçmemek üzere, encümen takdiriyle yılda iki defa ikramiye ödenebilmektedir.

Buna göre, il özel idarelerinde görev yapan memurların %10’una yılda iki defa ödenebilecek ikramiyenin 2016 yılının ilk altı aylık dönemindeki tutarı (%15 Gelir Vergisi diliminde) net 1.855 TL (altı aylık dönem için aylık net 309 TL) olabilecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.