logo yeni

calisanlar2 copy

DİYANET PERSONELİNİN MALİ HAKLARINDA İLAVE ARTIŞ OLDU

Aktif . Yayınlanma Ücret

imam2Diyanet İşleri Başkanlığı emrinde görev yapan personelden bazılarına 2016 yılından itibaren ilave maaş artışı yapılacak ve fazla çalışma ücreti ödenecek.

Kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklara ilişkin 2016 ve 2017 yıllarını kapsayan 3. dönem toplu sözleşmesi,2016 yılının ilk altı ayı için Devlet memurlarına %6 oranında maaş zammı yapılmasını kararlaştırırken, Diyanet personelinden bazılarına ilave maaş artışı yapılmasını ve fazla çalışma ücreti ödenmesini de hükme bağladı.

Toplu Sözleşmede yer alan hükümlere göre, 2016 yılı başından geçerli olarak;

**Vaizlerin din hizmetleri tazminatı arttı.

Vaiz kadrolarında bulunan Devlet memurlarının, dereceleri itibarıyla yararlanmakta oldukları din hizmetleri tazminatı oranlarına 10 puan ilave edildi.

**Murakıpların din hizmetleri tazminatı arttı.

Murakıp kadrolarında bulunan Devlet memurlarının, dereceleri itibarıyla yararlanmakta oldukları din hizmetleri tazminatı oranlarına 7 puan ilave edildi.

**Eğitim görevlilerinin din hizmetleri tazminatı arttı.

Eğitim görevlisi kadrolarında bulunan Devlet memurlarının, dereceleri itibarıyla yararlanmakta oldukları din hizmetleri tazminatı oranlarına 15 puan ilave edildi.

**Bazı personele fazla çalışma ücreti ödenecek.

Cami ve mescitlerde görev yapan imam-hatip ve müezzin-kayyımlara, ulusal ve resmi bayram günlerinde fiilen çalıştıkları her gün için ilgili yıl merkezi yönetim bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin 3 katının 8 saate tekabül eden tutarı kadar fazla çalışma ücreti ödenir. (2015 yılında saat başı fazla çalışma ücreti rakamlarına göre (1,63 TL) bu rakam günlük 39,12 TL’dir)

**Uygulanmaya devam olunacak hususlar

2013 yılında imzalanan Toplu Sözleşmede yer alan bazı kararlar, bu yıl imzalanan Toplu Sözleşmede de aynı şekilde yer aldı. 2016 yılında da uygulanmaya devam olunacak hükümlere göre;

-Musahhih kadrolarında bulunan Devlet memurlarının, dereceleri itibarıyla yararlanmakta oldukları din hizmetleri tazminatı oranlarına, 25 puan ilave edilmek suretiyle yapılan uygulama devam edecek.

-Cami ve mescitlerde görev yapan imam-hatip ve müezzin-kayyımlara, dini bayram günlerinde fiilen çalıştıkları her gün için ilgili yıl merkezi yönetim bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin 4 katının 8 saate tekabül eden tutarı kadar fazla çalışma ücreti ödenmesi uygulaması devam edecek. (2015 yılında saat başı fazla çalışma ücreti rakamlarına göre (1,63 TL) bu rakam günlük 52,16 TL’dir)

-Diyanet İşleri Başkanlığında Kur’an kursu öğreticisi pozisyonlarında sözleşmeli olarak istihdam edilenlerden fiilen öğreticilik yapanlara, öğretim yılına hazırlık ödeneği verilmesi uygulaması devam edecek.

-Yatılı Kur’an Kurslarında gece nöbeti görevi verilen Diyanet İşleri Başkanlığı personeline, fiilen yaptıkları her nöbet görevi için 2 saat daha ek ders ücreti ödenmesine ilişkin uygulama devam edecek.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.