logo yeni

calisanlar2 copy

2015 YILINDA MAAŞINIZ VE DOLAR NE KADAR ARTTI?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 2Türk Lirasının ABD Doları karşısındaki değer kaybının son günlerde hız kazanması ve pek çok ürünün fiyatının döviz kuruna paralel artıyor olması karşısında, 2015 yılına ilişkin maaş zammından dolayı Devlet memurları mağduriyet yaşayacak.

Paramızın Dolar karşısında hızlı değer kaybının, Devlet memurlarına etkisine ilişkin değerlendirme yapılabilmesi amacıyla, 1 Ocak 2015 tarihinden bugüne kadar geçen sürede, Dolar kurunda yaşanan artış oranı ile Devlet memurlarının aylık ücretlerine yapılan artışı karşılaştırdık.

2015 yılında maaş ve dolar kuru artışı

**1 Ocak 2015 tarihinden geçerli olarak Devlet memurlarının maaşlarına %3 oranında zam yapılmıştı. 1 Temmuz 2015 tarihinden geçerli olarak da (enflasyon farkı zammı da dahil edilerek) .toplam %4,76 oranında maaş artışına gidilmişti. Yapılan bu iki zammı birlikte düşündüğümüzde 2015 yılında toplam %7,90 oranında maaş artışı olduğunu görmekteyiz.

**ABD Dolarının Merkez Bankası Döviz Satış Kuru, Resmi Gazete’nin; 1 Ocak 2015 tarihli sayısında “2.3311”, 19 Ağustos 2015 (bugün) tarihli sayısında ise “2.8782” olarak açıklanmıştır. Bu rakamlara göre, son 8,5 aylık dönemde Türk Lirası ABD Doları karşısında   %23,47 oranında değer kaybetmiştir.

1 Ocak 2015 -19 Ağustos 2015 Maaş ve Dolar Kuru Artışı Artış Oranı
Yılbaşından itibaren yapılan toplam maaş zammı %7,90
Yılbaşından itibaren ABD Döviz Satış Kurundaki artış %23,47

Memurun mağduriyeti telafi edilmeli

Ortaya çıkan tabloya göre, 2015 yılı için memur maaşlarına yapılan toplam zam, 2015 yılının 8,5 aylık döneminde Dolar kurunda yaşanan artışın yaklaşık üçte biri kadar olmuştur.

Öte yandan, 2015 yılının bitmesine yaklaşık 4,5 aylık bir sürenin kalmasına rağmen kalan dönemde memur maaşlarına zam yapılmayacak (yıl sonunda enflasyon farkı oluşması durumu hariç), ayrıca gelir vergisi dilimlerindeki değişmeye bağlı olarak yılın ikinci yarısında Devlet memurlarının tamamının net aylık ücreti daha da düşecektir.

Bu durum, Devlet memurlarının ekonomik bakımında mağdur olduğu ve memurlara yansıyan olumsuz etkilerin zaman içerisinde giderek daha da artacağı anlamına geliyor.

Bu itibarla, toplu sözleşme görüşmelerinin devam etmekte olduğu bu günlerde, 2015 yılı maaş zammı ile bu yıl döviz kurlarında yaşanan artışın karşılaştırmalı sonuçlarının, 2016 ve 2017 yıllarına ilişkin mali ve sosyal belirlemelerin yapılması aşamasına sözleşmenin taraflarınca göz önünde bulundurulması gerektiğini düşünmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.