logo yeni

calisanlar2 copy

HAVACILIK TAZMİNATI ÖDEMELERİ KONUSUNDAKİ İDDİALARA CEVAP ARANIYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

ismail faruk aksuAvrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatının havacılık hizmetleri karşılığında elde ettiği gelirlerden dağıttığı paydan, Meteoroloji Genel Müdürlüğüne eksik pay ayrıldığı ve bu gelirden Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü personeline havacılık tazminatı adı altında ödeme yapılırken Meteoroloji Genel Müdürlüğü personeline böyle bir ödemenin yapılmadığı iddiaları soru önergesine konu edildi.

Konuyu gündeme getiren Milletvekili İsmail Faruk AKSU, verdiği soru önergesinde;

-Ortak bir Avrupa hava trafik yönetimi oluşturmak için kurulmuş uluslararası bir kuruluş olan Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (EUROCONTROL), verdiği havacılık hizmetleri karşılığında hava sahası kullanıcılarından gelir elde ettiğinin ve elde ettiği bu geliri kendisine üye olan ülkelere “Maliyetlerin geri dönüşümü” ilkesine göre dağıttığının,

-Bu Teşkilata üye olan Ülkemizde, uçuculuğa katkılarından dolayı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü ile Meteoroloji Genel Müdürlüğünün EUROCONTROL gelirlerinden pay aldığının ve Ülkemizde bu payın dağıtımı sırasında Meteoroloji Genel Müdürlüğüne eksik pay ayrıldığının,

-Oysa ki Meteoroloji Genel Müdürlüğünün havacılık alanında verdiği hizmetlerin %50’sini yer hizmetlerinin (yaklaşma, konma, konaklama vb.) ve %50’sinin de seyrüsefer hizmetlerinin oluşturduğu halde sadece “seyrüsefer hizmet” gelirlerinden pay aldığının ve “yer hizmetleri” için ise herhangi bir pay almadığının,

-Öte yandan, EUROCONTROL hizmetlerinden elde edilen gelirin Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü personeline havacılık tazminatı adı altında dağıtıldığının, ancak Meteoroloji Genel Müdürlüğü personeline böyle bir ödemenin yapılmadığının

iddia edildiğini belirtti.

Milletvekili AKSU, soru önergesinde ayrıca, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel EROĞLU tarafından cevaplandırılmak üzere konuya ilişkin şu soruları da sordu:

1- EUROCONTROL gelirlerinden Meteoroloji Genel Müdürlüğüne eksik pay ayrıldığı doğru mudur? Doğru ise bu uygulamanın sebebi nedir?

2- Elde edilen paydan, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü personeline havacılık tazminatı ödenirken, Meteoroloji Genel Müdürlüğü personeline herhangi bir ödemenin yapılmadığı doğru mudur?

3- Meteoroloji Genel Müdürlüğü personeline havacılık tazminatı ödenmemesinin sebebi, EUROCONTROL gelirlerinden bu Kuruma eksik pay ayrılması mıdır?

4- Bir soru önergesine 2014 yılı başında verdiğiniz cevapta “Meteoroloji Genel Müdürlüğü personeline havacılık tazminatı ödenmesi için ilgili mevzuatta düzenleme yapılmaktadır.” Demiştiniz. Konu hakkında bugüne kadar hangi çalışmaları yaptınız?

5- Meteoroloji Genel Müdürlüğü personeline havacılık tazminatı ödenmesi için ne tür düzenlemeye ihtiyaç bulunmaktadır? Bu düzenleme bugüne kadar neden yapılmamıştır?

6- Bu mağduriyeti ne zaman gidermeyi düşünüyorsunuz, düzenleme yapılır ise Meteoroloji Genel Müdürlüğü personeline geçmiş dönemlerde ödenmemiş havacılık tazminatlarının da ödenmesi sağlanacak mıdır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.