logo yeni

calisanlar2 copy

YHS PERSONELİ TOPLU SÖZLEŞMEDEN EK GÖSTERGE BEKLİYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 21Kamu çalışanlarının 2016 ve 2017 yıllarına ilişkin mali ve sosyal haklarının belirlenmesi kapsamında yapılmakta olan toplu sözleşme görüşmelerinde, bazı sendikaların, Yardımcı Hizmetler Sınıfı kapsamındaki kadrolar için ek gösterge belirlenmesine ilişkin talepleri de değerlendirilecek.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olup da ek göstergeden yararlandırılmayan tek hizmet sınıfı olan Yardımcı Hizmetler Sınıfında görev yapan personel, yıllardır verdikleri ek gösterge mücadelesinden bu yıl imzalanacak toplu sözleşmede sonuç almak istiyorlar.

Devlet Memurları Kanunu, memurları on hizmet sınıfına ayırmış ve YHS hariç diğer bütün hizmet sınıflarında görev yapanların ek göstergeden (belli derecelerde) yararlanmasına imkan tanımıştır.

Ek göstergenin özellikle emeklilik hakların etkisinden dolayı, Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil kadrolarda görev yapan memurlar ek göstergeden yararlanmak istemektedirler.

Görüşmeleri devam etmekte olan Toplu Sözleşmede, YHS personeli hakkında ek gösterge uygulanmasına yönelik bir hükmün yer alması durumunda, YHS personelinin aylık ücret ve emeklilik haklarının nasıl etkileneceğini görmek bakımından memurunyeri.com olarak yaptığımız hesaplamaya aşağıda yer verilmiştir.

Hesaplamamızı yaparken; yükseköğrenim mezunu olup aylık derecesi 1 olan YHS personeli için 2200, lise mezunu olup aylık derecesi 2 olan YHS personeli için ise 1100 ek gösterge belirleneceği varsayımından hareket edilmiştir.

-30 yıl hizmeti bulunan, 2 nci derecenin 6 ncı kademesindeki lise mezunu bir YHS personeline 1100 ek gösterge hakkı tanınması varsayımından hareket edilmiştir. (1100 ek gösterge, lise mezunu Devlet memurlarından 2 nci derecede bulunanlar hakkında geçerli olan en düşük gösterge rakamıdır.)

-30 yıl hizmeti bulunan, 1 inci derecenin 4 üncü kademesindeki yükseköğrenim (2 yıl daha fazla süreli) mezunu bir YHS personeline 2200 ek gösterge hakkı tanınması varsayımından hareket edilmiştir. (2200 ek gösterge, yükseköğrenim mezunu Devlet memurlarından 1 inci derecede bulunanlar hakkında geçerli olan en düşük gösterge rakamıdır.)

YHS personeline ek gösterge verilmesinin etkileri (2015 ikinci altı ayındaki katsayıya göre)

Ek göstergesi olmayan YHS personeline ek gösterge verilmesi durumunda, bu personelin aylık net ücretleri ile emekli aylık ve ikramiyesinde artış olacaktır.

Eğitim Derece kademe Hizmet yılı Ek gösterge Aylık net maaş artışı Emekli aylığı artışı Emekli ikramiyesi artışı
Lise ve dengi okul 2/6 30 1100 94 TL 111 TL 3.988 TL
Yükseköğrenim 1/4 30 2200 97 TL 349 TL 12.587 TL

 Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.