logo yeni

calisanlar2 copy

KURUM İÇİNDEN GEÇİCİ VEKÂLETTE ÜCRET ÖDENİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Ücret

vekaletKamu kurum ve kuruluşlarına ait kadroların çeşitli sebeplerle geçici bir süre için boşaldığı hallerde, bu görevleri yürütmek üzere kurum içerisinden vekaleten görevlendirilen Devlet memurlarına, bu vekalet görevi nedeniyle bazı durumlarda ücret ödemesi yapılabilmektedir.

Devlet memurlarının; yıllık izin, mazeret izni, hastalık izni, refakat izni, aylıksız izin, geçici görev, vekalet görevi, mehil müddeti, görevden uzaklaştırma, göz altına alınma, tutuklanma, hizmetiçi eğitim, kurs veya seminere katılma gibi nedenlerle görevlerinden geçici sürelerle ayrılmaları söz konusu olabilmektedir.

Bu şekilde görevlerinden ayrılan ya da görevi başında bulunamayan memurların yerine kurum içerisinden bir memurun vekaleten görevlendirildiği bazı durumlarda ise, vekalet görevinden dolayı ilgili memura ücret ödenebilmektedir.

Aylık

Görevlerinden geçici olarak ayrılan memurların yerine kurum içerisinden usulüne uygun şekilde vekaleten atanan Devlet memurlarına, vekalet görevinin 3 aydan fazla devam etmesi durumunda, 3 aydan sonraki süreler için vekalet aylığı ödenir.

Öte yandan, kurum içerisinden veznedarlık veya saymanlık kadrolarına vekaleten atananlar ile ilkokul öğretmenliğine atanan öğretmenlere, göreve başladıkları tarihten itibaren vekalet aylığı verilir.

Ancak, vekalet aylığı ödenebilmesi için, vekilin asilde aranan şartları taşıması zorunludur.

Vekalet aylığının miktarı, vekalet edilen görevin kadro derecesinin birinci kademe aylığının [(gösterge+ek gösterge) X aylık katsayısı)] üçte biridir.

Ek ödeme

Görevlerinden geçici olarak ayrılan memurların yerine kurum içerisinden vekaleten atanan Devlet memurlarına, bu vekalet görevinden dolayı “ek ödeme” ödenmez.

Yan ödemeler (zamlar)

Görevlerinden geçici olarak ayrılan memurların yerine kurum içerisinden vekaleten atanan Devlet memurlarına, bu vekalet görevinden dolayı “yan ödeme” ödenmez.

Tazminat

Görevlerinden geçici olarak ayrılan memurların yerine kurum içerisinden vekaleten atanan Devlet memurlarına, bu vekalet görevinden dolayı “tazminat” ödenmez.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.