logo yeni

calisanlar2 copy

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİNİN KAPSAMINA HANGİ ÇOCUKLAR GİRİYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 3Kamu görevlilerinin aylık ücretlerinden kesilen Gelir Vergisi miktarı üzerinden indirilen “Asgari Geçim İndirimi” miktarı, ilgili personelin asgari geçim indirimi uygulaması kapsamına giren çocuklarının sayısına göre değişmektedir.

Asgari Geçim İndirimi nedir?

Kamu görevlilerinin aylık ücretleri hesaplanırken, brüt gelirlerinden kesilecek gelir vergisi miktarı belirlendikten sonra, eş ve çocuk durumuna göre ilgili hakkında geçerli olan asgari geçim indirimi tutarı, belirlenmiş olan gelir vergisi miktarından indirilir. Bu durum, kamu görevlilerinin aylık net ücretlerinde asgari geçim indirimi miktarı kadar artış anlamına geliyor.

Gelir Vergisi Kanununa göre, Asgarî Geçim İndirimi tutarları; üretin elde edildiği takvim yılı başında geçerli olan ve sanayi kesiminde çalışan 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan asgarî ücretin yıllık brüt tutarının belli oranları şeklinde belirlenmektedir. Bu düzenlemeye göre; mükellefin kendisi için %50, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için %10, çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere ilk iki çocuk için %7,5, üçüncü çocuk için %10, diğer çocuklar için %5 oranı esas alınarak asgari geçim indirimi miktarları belirlenmektedir.

Öte yandan, takvim yılı başında geçerli olan brüt asgari ücrete göre göre belirlenen AGİ tutarları, asgari ücretin yıl içerisindeki artışından ise etkilenmemektedir.

Bu yazımızda memurunyeri.com olarak sadece çocuk durumu nedeniyle asgari geçim indirimi uygulamasına değineceğiz.

Asgari Geçim İndirimi bakımından çocuk

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinde, Asgari Geçim İndirimi uygulamasında çocuk tabirinden ne anlaşılması gerektiğinden söz edilirken, “İndirimin uygulamasında çocuk tabiri, mükellefle birlikte oturan veya mükellef tarafından bakılan (nafaka verilenler, evlat edinilenler ile ana veya babasını kaybetmiş torunlardan mükellefle birlikte oturanlar dâhil) 18 yaşını veya tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış çocukları ifade etmektedir.” denilmiştir.

Buna göre;

1-Kendi hesabına ticaret yapmayan veya gerçek veya tüzel kişiler yanında her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan çocuklardan (nafaka verilenler, evlat edinilenler ile ana veya babasını kaybetmiş torunlardan mükellefle birlikte oturanlar dâhil);

-18 yaşını doldurmamış olanlar,

-Öğrenimlerine devam eden (bekar) çocuklardan 25 yaşını doldurmamış olanlar,

için asgari geçim indiriminden yararlanılabilir. 

2-Çocuk için asgari geçim indirimi yapılmasına, öğrenim yapan çocukların tatil devresindeki çalışmaları engel teşkil etmemektedir.

3-Eşi ölen memurun çocuklarına yetim aylığı bağlanması, bu çocuklardan dolayı asgari geçim indiriminden yararlanmaya engel teşkil etmemektedir.

4-2013 yılında imzalanan Toplu Sözleşme hükümleri uyarınca, Devlet tarafından okutulan veya eğitim bursu alan çocuklardan dolayı 2014 ve 2015 yıllarında aile yardımı ödenebildiğinden, Devlet tarafından okutulan veya eğitim bursu alan çocuklardan dolayı asgari geçim indiriminden yararlanılması mümkündür.

5-Eşlerin ikisinin de kamu görevlisi olması durumunda, çocuk için asgari geçim indirimi baba hakkında uygulanır. (Ancak, baba hakkında çocuk için AGİ uygulanmadığına dair bir belgenin annenin kurumuna ibraz edilmesi durumunda, annenin gelirine asgari geçim indirimi uygulanmasına engel bir hususun olmadığını da düşünmekteyiz.)

6-Boşanma ve ayrılık hallerinde, çocuğun nafakasını sağlayan taraf asgari geçim indiriminden yararlanır. Mahkemenin çocuğu verdiği eşin çalışmıyor olması durumunda ise, memur olan diğer eş çocuk için asgari geçim indiriminden yararlanır.

Güncel asgari geçim indirimi tutarları

2015 yılında geçerli olan belirlemelere göre, Asgari Geçim İndirimi en çok 153,19 TL olarak uygulanabilmektedir.

EŞ VE ÇOCUK DURUMU ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ TUTARI*
Bekar, çocuksuz 90,11 TL
Bekar, 1 çocuklu 103,63 TL
Bekar, 2 çocuklu 117,15 TL
Bekar, 3 çocuklu 135,17 TL
Bekar, 4 çocuklu 144,18 TL
Bekar, 5 çocuklu 153,19 TL
Evli, eşi çalışıyor, çocuksuz 90,11 TL
Evli, eşi çalışıyor, 1 çocuklu 103,63 TL
Evli, eşi çalışıyor, 2 çocuklu 117,15 TL
Evli, eşi çalışıyor, 3 çocuklu 135,17 TL
Evli, eşi çalışıyor, 4 çocuklu 144,18 TL
Evli, eşi çalışıyor, 5 çocuklu 153,19 TL
Evli, eşi çalışmıyor, çocuksuz 108,14 TL
Evli, eşi çalışmıyor, 1 çocuklu 121,65 TL
Evli, eşi çalışmıyor, 2 çocuklu 135,17 TL
Evli, eşi çalışmıyor, 3 çocuklu 153,19 TL

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.