logo yeni

calisanlar2 copy

RAPOR ALIP YENİ GÖREVİNE BAŞLAMAYAN MEMURUN MAAŞI NASIL ÖDENİR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

hastaBulundukları görevden alınarak başka bir göreve atanan Devlet memurlarının, rapor alarak hastalık izni kullanmak suretiyle yeni görevlerine daha sonraki bir tarihte başladıkları durumlarla da karşılaşılabilmektedir.

Atandıkları yeni görevlerine, hastalık izni kullandıkları için geç başlayan memurların, yeni görevlerine başlayacakları tarihe kadar olan döneme ilişkin maaşlarının hangi görevlerine göre ödeneceği konusunda tereddüt oluşabilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre;

-Aynı yerdeki başka bir göreve atanan memurların, atama emrinin kendilerine tebliğ gününü izleyen iş günü içerisinde yeni görevlerine başlamaları gerekir.

-Başka yerdeki bir göreve atanan memurların, atama emrinin kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde o yere hareket ederek belli yol süresini izleyen iş günü içerisinde yeni görevlerine başlamaları gerekir.

-Memurların izinli veya raporlu olması tebligata engel teşkil etmez ve yukarıda belirtilen göreve başlama süreleri izin veya raporun bitiminden itibaren başlar.

-Kanuni izinlerini kullandıkları sırada asıl görev yeri değişenlerin aylıkları, izin süresinin sona ermesine kadar eski görev yerinde kadro tasarrufundan ödenir.

Rapor alarak yeni görevine başlamayan memurun maaşı nasıl ödenir?

Devlet Memurları Kanunundaki konuya ilişkin hükümleri bir arada memurunyeri.com olarak değerlendirdiğimizde;

**Yasal izinlerini kullanmakta iken naklen atanan memurların maaşlarının hangi görev yerinden ödeneceğinin 657 sayılı Kanunda düzenlenmiş olduğunu, ancak bu ödemede hangi kadro görevinin esas alınacağının belirtilmediği,

**Hastalık izni kullanan memurlara, izin süresi içerisinde atama işleminin tebliğ edilmesine engel bir hususun bulunmadığı,

**Atama emrini tebellüğ eden memurun, yeni bir hukuki statüye gireceğini ve eski göreviyle olan bağının kesileceği,

**Atama emrini tebellüğ tarihinden itibaren yeni kadro görevinin aylığına hak kazanacağı,

**Hastalık izni süresince memurun aylığının eski görevinin bulunduğu yer tarafından kadro tasarrufundan ödeneceğini ve bu ödemenin yeni kadro görevine göre yapılması gerekeceği

sonucuna ulaşmaktayız.

Konuya ilişkin örnek Karar için tıklayınız …

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.