logo yeni

calisanlar2 copy

NÖBET VE İCAP NÖBETİ KARŞILIĞI KİM, NE KADAR ÜCRET ALIYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

saglikSağlık kurum ve kuruluşlarında, kendilerine nöbet görevi ve/veya icap nöbeti görevi verilen personele, bu nöbet sürelerinin izin kullandırılarak karşılanmayan kısmı için ücret ödenmektedir.

Nöbet ve icap nöbeti ücretinin miktarı, aylık katsayısındaki artışa bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle, 1 Temmuz 2015 tarihi itibariyle artan aylık katsayısına bağlı olarak nöbet ve icap nöbeti ücreti miktarları da artmıştı.

NÖBET ÜCRETİ

**Nöbet ücretinden kim ne kadar yararlanır?

Yataklı tedavi kurumları, seyyar hastaneler, ağız ve diş sağlığı merkezleri, aile sağlığı merkezleri, toplum sağlığı merkezleri ve 112 acil sağlık hizmetlerinde haftalık çalışma süresi dışında normal, acil veya branş nöbeti tutan memur ve sözleşmeli personele, tuttukları nöbet karşılığında izin kullandırılmaması durumunda, Nöbet Ücreti ödenir.

Ayrıca, üniversitelerin yataklı tedavi kurumlarında tıpta uzmanlık öğrenimi yapanlar ile yataklı tedavi kurumlarında çalışan ve tıpta ve diş tabipliğinde yabancı uyruklu kontenjanında uzmanlık eğitimi yapmakta olanlara da, tuttukları nöbet karşılığında ücret alabilmektedirler.

Tutulan nöbetin izinle karşılanmayan her 1 saati için, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda unvanları itibariyle belirlenmiş gösterge rakamının aylık katsayısıyla çarpımı ile bulunan tutarda ücret ödenir. Yoğun bakım, acil servis ve 112 acil sağlık hizmetlerinde tutulan nöbetler karşılığında, nöbet ücreti %50 fazlasıyla ödenir. Hesaplanan brüt nöbet ücreti üzerinden sadece Damga Vergisi kesilir.

Nöbet ücreti alabilmek için, tutulan nöbetin kesintisiz en az 6 saat olması gerekir.

Öte yandan, aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezlerinde ayda en çok 60 saat, diğer yerlerde ise ayda en çok 130 saat için nöbet ücreti ödenir.

**Nöbet ücretinin aylık net miktarı (2015 yılı ikinci 6 ayında)

UNVAN AYLIK NET NÖBET ÜCRETİ (en çok)
Yoğun bakım, acil servis ve 112 acil sağlık hizmetlerinde Aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezlerinde Diğer yerlerde
*Eğitim görevlisi, başasistan, uzman tabip 2.412 TL 742 TL 1.608 TL
*Tabip, tıpta uzmanlık mevzuatında belirtilen dallarda, bu mevzuat hükümlerine göre uzmanlık belgesi alan tabip dışı personel, aynı dallarda doktora belgesi alanlar 2.171 TL 668 TL 1.447 TL
*Diş tabibi ve eczacılar 1.929 TL 594 TL 1.286 TL
*Mesleki yükseköğrenim görmüş sağlık personeli 1.447 TL 445 TL 965 TL
*Lise dengi mesleki öğrenim görmüş sağlık personeli 1.206 TL 371 TL 804 TL
*Diğer personel 884 TL 272 TL 590 TL

İCAP NÖNETİ ÜCRETİ

**İcap nöbeti ücretinden kim, ne kadar yararlanır?

İcap etmesi halinde nöbete çağrılmak üzere kurum dışında göreve gelmeye hazır beklemek suretiyle, haftalık çalışma süreleri dışında nöbet (icap nöbeti) tutan memur ve sözleşmeli personele, tuttukları icap nöbeti karşılığında izin kullandırılmaması durumunda, İcap Nöbeti Ücreti ödenir.

Tutulan icap nöbetinin izinle karşılanmayan her 1 saati için, ilgili personel hakkında geçerli olan nöbet saati ücretinin %40'ı tutarında ücret ödenir. Hesaplanan brüt icap nöbeti ücreti üzerinden sadece Damga Vergisi kesilir.

İcap nöbeti ücreti alabilmek için, tutulan icap nöbetini kesintisiz en az 12 saat olması gerekir. Ancak, aynı personele bir ayda en çok 120 saat karşılığı icap nöbeti ücreti ödenir.

**İcap nöbeti ücretinin aylık net miktarı (2015 yılı ikinci 6 ayında)

UNVAN

AYLIK NET İCAP NÖBETİ ÜCRETİ (en çok)

*Eğitim görevlisi, başasistan, uzman tabip

594 TL

*Tabip, tıpta uzmanlık mevzuatında belirtilen dallarda, bu mevzuat hükümlerine göre uzmanlık belgesi alan tabip dışı personel, aynı dallarda doktora belgesi alanlar

534 TL

*Diş tabibi ve eczacılar

475 TL

*Mesleki yükseköğrenim görmüş sağlık personeli

356 TL

*Lise dengi mesleki öğrenim görmüş sağlık personeli

297 TL

*Diğer personel

218 TL

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.