logo yeni

calisanlar2 copy

TOPLU SÖZLEŞME İLE YAN ÖDEMELERİN ARTIRILMASI MAAŞINIZI NASIL ETKİLER?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas3657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre aylık alan Devlet memurlarına, çeşitli adlar altında yan ödeme de yapılmaktadır.

Yan ödemelerin (zamlar), kimlere hangi puanlar esas alınarak ödeneceği Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Kararnamede belirlenmiş olmakla birlikte, bu ödeme unsurunun memur maaşı içerisindeki ağırlığı ve önemi zaman içerisinde azalmış ve azalmaya da devam etmektedir.

Kamu çalışanlarının 2016 ve 2017 yıllarına ilişkin mali ve sosyal haklarının belirleneceği Toplu Sözleşmeye ilişkin görüşmelerde, Devlet memurlarının yan ödemelerinin artırılmasına yönelik talepler de değerlendirilecek.

Ancak, yan ödemelerin aylık maaşa olan etkisinin düşük olması ve sadece 657 sayılı Kanuna göre maaş alanları ilgilendiriyor olması nedeniyle, Toplu Sözleşmede bu unsurda artış yoluna gidilmesi, bazı memurların aylık maaşını az bir miktar artırmış olacaktır. Örneğin bu ödeme unsurunun %100 artırılması Hizmetli kadrosunda çalışan bir memurun aylık net maaşını sadece 11 TL artıracaktır. 

Yan ödemeler (zamlar) nelerdir?

Devlet memurları için “yan ödeme” olarak dört farklı belirleme yapılmıştır. Memurlarının, bu yan ödemelerin birinden ya da bir kaçından yararlanması söz konusu olabilmektedir. 

-Niteliği ve çalışma şartları bakımından güç olan işlerde çalışan memurlara, iş güçlüğü zammı verilmektedir.

-Hayat ve sağlık için tehlikesi bulunan hizmetlerde çalışan memurlara, iş riski zammı verilmektedir.

-Sayıştay'a hesap vermekle yükümlü olan saymanlar ile vezne açığından malen sorumlu olan veznedar ve diğer memurlara, mali sorumluluk zammı verilmektedir.

-Temininde, görevde tutulmasında veya belli yerlerde istihdam edilmesinde güçlük bulunan memurlara, temininde güçlük zammı verilmektedir.

Yan ödemelerin miktarı ve hesaplanması

Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Kararnamede, memurların; unvanlarına, sınıflarına, eğitimlerine, hizmet yıllarına, aylık derecelerine ya da çalıştıkları kurumlara göre belirlenmiş olan yan ödeme puanlarının “yan ödeme katsayısı” ile çarpımı suretiyle, memurlara ödenecek brüt yan ödeme tutarı belirlenmektedir.

Yan ödemenin brüt tutarı üzerinden, ilgili ay itibariyle memurun bulunduğu vergi dilimine göre gelir vergisi ve ayrıca damga vergisi kesilmektedir.

Buna göre, yan ödeme katsayısının 2015 yılı ikinci altı aylık döneminde “0,026347” olması nedeniyle, her “100” puanlık yan ödemenin %15 gelir vergisi dilimindeki memurun aylık maaşına net etkisi “2,22 TL” olmaktadır.

Memurların aylık net maaşına etkisi oldukça düşük olan yan ödemeler, emekli aylığı ve ikramiyesi miktarlarını ise etkilememektedir.

Yan ödemelerin bazı memur maaşları içerisindeki miktarı ne kadar?

Bazı unvanlarda görev yapan Devlet memurlarının, 2015 yılı ikinci altı aylık döneminde %15 gelir vergisi diliminde yararlanabildikleri en yüksek net yan ödeme miktarları, memurunyeri.com olarak yaptığımız hesaplamaya göre şöyle.

            KADRO UNVANI Yan Ödemenin Maaşa Net Etkisi*
VETERİNER 97 TL
UZMAN TABİP 64 TL
MÜHENDİS 49 TL
İSTATİSTİKÇİ 48 TL
ARKEOLOG 48 TL
KİMYAGER 48 TL
ÇÖZÜMLEYİCİ 47 TL
SOSYOLOG 47 TL
KÜTÜPHANECİ 47 TL
TEKNİKER 45 TL
ECZACI 40 TL
İNFAZ KORUMA MEMURU 38 TL
İCRA MÜDÜRÜ 36 TL
HEMŞİRE (mesleki lisans) 34 TL
BİYOLOG 34 TL
AVUKAT 34 TL
ZABIT KATİBİ 29 TL
POLİS MEMURU 27 TL
ŞUBE MÜDÜRÜ 24 TL
EKONOMİST 23 TL
MÜTERCİM 22 TL
UZMAN (Kariyer olmayan) 20 TL
İŞ VE MESLEK DANIŞMANI 20 TL
ÖĞRETMEN 17 TL
ARAŞTIRMACI 17 TL
ŞEF 16 TL
ZABITA KOMİSERİ 15 TL
VAİZ 14 TL
MEMUR 11 TL
HİZMETLİ 11 TL

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.