logo yeni

calisanlar2 copy

LİSE VE DENGİ OKUL MEZUNLARININ EK GÖSTERGELERİ NE KADAR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas2Devlet memurlarının; hizmet sınıfları, görev türleri, eğitim durumları ve aylık aldıkları dereceler itibariyle belirlenmiş olan ek gösterge rakamları, memurların aylık ücretlerini etkilediği gibi, asıl eskisini emekli aylığı ve emekli ikramiyesi miktarları üzerinde göstermektedir.

“Ek Gösterge”, memurların emekli olmaları halinde alacakları emekli aylığı ile emekli ikramiyesi miktarını ve aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre alanların aylık ücretlerini etkileyen bir ödeme unsuru olarak karşımıza çıkarken, lise ve dengi okul mezunu memurlar (yardımcı hizmetler sınıfı kapsamında görev yapanlar hariç) sadece 4, 3 ve 2 nci dereceler için belirlenmiş ek göstergelerden yararlanabilmektedirler.

Lise ve dengi okul mezunlarının yükselebileceği derece

657 sayılı devlet Memurları Kanununda yer alan düzenlemelere göre;

**Liseyi bitirenler, 13 üncü derecenin 3 üncü kademesinden memuriyete başlamakta ve 3 üncü derecenin son (8 inci) kademesine kadar yükselebilmektedir.

**Lise dengi mesleki veya teknik öğrenimi bitirenler, 12 nci derecenin 2 nci kademesinden memuriyete başlamakta ve 3 üncü derecenin son (8 inci) kademesine kadar yükselebilmektedir.

**Öğrenim durumları itibariyle azami yükselebilecekleri derecelerin dördüncü kademesinden aylık almaya hak kazanan memurlar bir üst dereceye yükselebildiğinden, eğitim durumları itibariyle en çok 3 üncü dereceye kadar yükselebilen lise mezunu Devlet memurlarının 2 nci derecenin son kademesine (6 ncı) kadar ilerlemesi mümkün olabilmektedir.

Lise ve dengi okul mezunlarının ek göstergesi

Devlet memurlarının aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde kullanılan unsurlardan birisi de “ek gösterge”dir. Ek gösterge rakamları memurların hizmet sınıfları ile kadro unvan ve derecelerin yanı sıra, eğitim durumları itibariyle de farklı belirlenmiştir.

Lise veya dengi (mesleki/teknik) okul mezunu olarak çeşitli unvanlarda görev yapan Devlet memurları için ise, hangi hizmet sınıfında veya unvanda olurlarsa olsunlar aynı seviyede belirlenmiştir. Bu memurlar hakkında, sadece dereceleri itibariyle ek gösterge farklılıkları söz konusudur.

HİZMET SINIFLARI DERECELER
4 3 2
Yardımcı Hizmetler Sınıfı 0 0 0
Genel İdare Hizmetleri Sınıfı 650 800 1100
Din Hizmetleri Sınıfı 650 800 1100
Emniyet Hizmetleri Sınıfı 650 800 1100
Sağlık Hizmetleri Sınıfı 650 800 1100
Teknik Hizmetler Sınıfı 650 800 1100

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.