logo yeni

calisanlar2 copy

YABANCI DİL TAZMİNATININ GÜNCEL MİKTARLARI NE KADAR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

yabanci dilDevlet memurları ile çeşitli personel kanunlarına göre istihdam edilen kamu görevlilerine, bildikleri yabancı dillerden dolayı, ilgili dile ilişkin bilgi seviyesi ve görevleri sırasında bu bilgisinden yararlanılıp yararlanmadığı esas alınarak, her ay Yabancı Dil Tazminatı ödenebilmektedir.

Hangi diller için tazminat ödeniyor?

Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca dilleri için yabancı dil tazminatı ödenebilmektedir.

Yabancı dil bilgi seviyesi, ÖSYM tarafından; Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri için yılda en az iki kez, diğer diller için ise yılda en az bir kez yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) sonucuna göre belirlenmektedir.

YDS’de; 90-100 puan alanlar (A) seviyesinde, 80-89 puan alanlar (B) seviyesinde, 70-79 puan alanlar (C) seviyesinde, 60-69 puan alanlar (D) seviyesinde, 50-59 puan alanlar ise (E) seviyesinde yabancı dil bilgisine sahip kabul edilmektedirler.

Yabancı dil tazminatı miktarının hesaplanması

İlgili personele, YDS başarı düzeyine ve görevinde yabancı dil bilgi seviyesinde yararlanma durumuna göre belirlenmiş olan çeşitli gösterge rakamlarının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarı geçmemek üzere aylık Yabancı Dil Tazminatı ödenebilmektedir. Aynı dil için birden çok sınava girmiş olanlar hakkında, aldığı en yüksek puana göre yabancı dil tazminatı ödenir. Yabancı dil gösterge rakamları için tıklayınız …

Her ay aylıklarıyla birlikte ilgili kamu personeline ödenen Yabancı Dil Tazminatı üzerinden sadece Damga Vergisi kesilmektedir.

Yabancı dil tazminatının güncel miktarları (2015 yılı ikinci altı aylık döneminde)

PERSONEL YABANCI DİL TAZMİNATININ AYLIK NET MİKTARI
(A)Düzeyi  (96-100 Puan) (A)Düzeyi  (90-95 Puan) (B)Düzeyi (C)Düzeyi
-Yabancı dil bilgisinden yararlanılan personele, (bildiği dillerden yararlanılan her bir dil için) 98,94 TL 74,20 TL 49,47 TL 24,73 TL
-Diğer personele, (bildiği her dil için) 61,84 TL 61,84 TL 41,22 TL 20,61 TL

Yabancı dil bilgisinden yararlanılan personelin belirlenmesi

Görevleri sırasında yabancı dil bilgisinden yararlanılan personel, diğer personele göre daha yüksek miktarda yabancı dil tazminatı alabilmektedir. 

Öte yandan, birden fazla yabancı dil bilen personelin, görevi sırasında yabancı dil bilgisinden yararlanılan dillerden dolayı daha yüksek, yararlanılmayan dillerden dolayı daha düşük tazminat alması da mümkündür.

İlgili personelin yabancı dil bilgisinden görevi sırasında yararlanıldığı, kurumların atamaya yetkili amirinin vereceği onayla belirlenmektedir. Ancak; hakim ve savcılar, mülki idare amirleri, Dışişleri Bakanlığı meslek memurları, Daire Başkanı ve daha üst yönetim görevlerinde bulunanlar (Türk Silahlı Kuvvetleri için yarbay ve daha üst rütbelerde bulunanlar), üniversite öğretim elemanları, öğretmen kadrosuna atanmış olanlar ile mütercim ve tercümanların yabancı dil bilgisinden görevlerinde yararlanıldığı kabul edilmektedir. Bu personel için amir onayı alınmadan tazminat ödemesi yapılmaktadır.

Yabancı dil tazminatının ödenme süresi

Yabancı dil tazminatının ödenmesinde esas alınan YDS sonuçları 5 yıl süreyle geçerli sayılmaktadır. Bu sürenin bitiminde, yeni bir sınavla dil seviyesi belirlenmemiş olan personelin yabancı dil seviyesi bir alt düzeye inmiş sayılmakta ve (C) düzeyinden tazminat alanların ise yabancı dil tazminatı kesilmektedir.

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.