logo yeni

calisanlar2 copy

KAMU GÖREVLİLERİNİN MAAŞ ZAMMININ YASAL GÜVENCEYE ALINMASI TEKLİF EDİLDİ

Aktif . Yayınlanma Ücret

tbmm 3Kamu görevlilerinin aylık ücretlerine yapılacak artışın, hiçbir şekilde yıllık enflasyon artış oranından düşük olmamasının ve bu hususun toplu sözleşmelerde pazarlık konusu dahi edilmemesinin sağlanması amacıyla hazırlanan Kanun Teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu.

Milletvekilleri Sezgin TANRIKULU ve Tekin BİNGÖL tarafından verilen “Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununda Değişiklik Yapılmasına Hakkında Kanun Teklifi”;

**Kamu görevlilerinin aylık ücretlerine yapılacak yıllık artışın, hiçbir şekilde yıllık enflasyon artış oranından düşük olmamasını,

**Bu hususun toplu sözleşmelerde pazarlık konusu dahi edilmemesini,

**Toplu sözleşme görüşmelerinin, yıllık enflasyon oranında yapılacak zamdan ayrı olarak kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerine yapılacak zamlar ile verilecek diğer mali ve sosyal haklar için yapılmasını

öngörüyor.

Kanun Teklifinin Gerekçesinde özetle şöyle denildi:

2013 yılında Hükümet ile yetkili konfederasyon arasında imzalanan toplu sözleşme, dünya sendikacılık tarihine büyük bir skandal olarak kaydedilmiştir.

Hükümetin 2014 yılsonu enflasyon tahminini yüzde 5,3 iken yüzde 9,4’e çıkmış, yetkili sendikanın yıllık enflasyon farkını göz ardı ederek kabul ettiği 123 TL’lik zam, memur ve memur emeklilerinin maaşlarında her ay 41 lira ile 578 lira arasında kayba yol açmıştır. Oysa toplu sözleşmeye enflasyon farkı maddesi konulmuş olsaydı, memura 2014 Ocak ayında 123 TL seyyanen verilen zamla artan maaşı üzerinden değil, bunun üzerine enflasyon farkı da eklenerek aldığı maaş üzerinden 2015 Ocak ayında yüzde 3 ve daha sonra 2015 Temmuz ayında yüzde 3 zam almış olacaktı.

Bu Kanun Teklifinin amacı emekçilerin haklarını hukuk kurallarıyla güvence altına almaktır. 2013’te de görülmüştür ki, haklar yetkili kişiler, kurullar, sendikalar eliyle değil ancak kanunlarla, hukuk kurallarıyla korunabilmektedir. Bu nedenle kanun teklifimiz ile yetkili sendikanın 2013 toplu sözleşme görüşmelerinde hangi hesapla göz ardı ettiği anlaşılmayan yıllık enflasyon oranında maaş artışını vazgeçilmez bir genel bir kural haline getirmek amaçlanmıştır. Bu durumda toplu sözleşme görüşmeleri enflasyon oranındaki maaş artışının üzerine yapılacak zamlar ile diğer mali ve sosyal haklar için yapılacaktır"

KAMU GÖREVLİLERİ SENDİKALARI VE TOPLU SÖZLEŞME KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 25/6/2001 tarih ce 4688 sayılı Kanunun 31 inci maddesinin 5 inci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra maddeye eklenmiştir.

"Kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerinde yapılacak artış yıllık enflasyon oranın altında olamaz. Bu husus toplu sözleşme görüşmelerinin tarafları arasında pazarlık konusu dahi yapılamaz. Toplu sözleşme görüşmeleri kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerine yıllık enflasyon oranında verilecek olan zamma ilave olarak getirilecek zamlar ile diğer mali ve sosyal haklar için yapılır."

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.