logo yeni

calisanlar2 copy

YEN PERFORMANS SİSTEMİ İLE DOKTORLARIN MAAŞLARI ARTACAK

Aktif . Yayınlanma Ücret

saglikPerformans sisteminde yapılacak değişiklikler ile birlikte doktorların maaşlarına zam gelecek. Performans sisteminde yapılması planlanan değişikliklere göre, doktor maaşlarında 800-1.200 TL. artış meydana geleceği belirtiliyor.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun açıklamalarına göre, doktorlar dışında, acillerde ve yoğun bakımlarda çalışanlara da ek ücret artışı planlanıyor.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, yeni performans sisteminin Eylül-Ekim'de uygulanmaya başlayacağını belirterek, “Kamu hastanelerinde doktorlarımız sadece hasta bakmıyor aynı zamanda eğitim de veriyor. Doktorlarımızın gelir durumunu artırmak için hastanelerimizde branş bazlı risk esaslı bir dağıtım modeline geçeceğiz. Kadın doğum, yoğun bakım, kardiyoloji, KVC, organ nakli, uzuv kopmalarına bağlı replantasyon girişimi gibi işlemlerde tavanın 2 katına kadar doktorlara ek ödemenin yolunu açıyoruz.” dedi.

Bakan Müezzinoğlu, yeni sistemle birlikte simülasyon yaparak doktorların ücretlerinin ne kadar artıracağını 10 bölgede hesapladıklarını vurgularken, “Tavandan dağıttığımızda bir hekim aylık maaşına 800 ile bin 200 TL arasında ilave ücret alabilecek. Nöbet ve yoğun emek gerektiren işlerde yardımcı sağlık personeline 100 ile 150 TL arasında ilave ücret planlıyoruz. Tabii bu acil, yoğun bakım, ameliyathaneler gibi özellikli birimler için geçerli.” İfadelerini kullandı.

Türkiye genelinde tek bir modülle birlik bazında ek ödeme hesaplama modeli getirildiğini ifade eden Müezzinoğlu, “Hasta sayısı düşük hastanelerin performansını Türkiye ortalamasına göre değerlendireceğiz. Eskiden her hastane kendi hekim portföyüne göre performans hesaplarken, yeni sistemde Türkiye genelinde aynı roldeki tüm branşları girişimsel işlem puanına göre değerlendireceğiz. Göz hekiminin performansı yüksek, ürologunki düşük diye tartışmalar ortadan kalkacak. Herkes kendi içinde puan ortalamasına göre değerlendirilecek." şeklinde konuştu.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.