logo yeni

calisanlar2 copy

ÖĞRETMEN BAŞKA BİR KADROYA ATANDIĞINDA EK GÖSTERGESİ DEĞİŞİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Ücret

ogretmen 8Öğretmen kadrolarında görev yapan Devlet memurlarının, Milli Eğitim Bakanlığı ya da başka kurumlardaki durumlarına uygun farklı kadrolara naklen atanmaları mümkün olabilmektedir. Bu atamaların niteliği, öğretmenlerin yararlanmakta oldukları ek göstergelerin düşmesine, aynı kalmasına veya artmasına neden olabilmektedir.

Başka bir kadroya atanan öğretmenlerin aylık ücret bakımından yararlanabilecekleri ek göstergelerde olabilecek değişiklikleri memurunyeri.com olarak üç farklı yönden açıklamaya çalışacağız.

Ek göstergenin aynı kalması

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 43/B maddesinde “… Kurumların 1, 2, 3 ve 4 üncü dereceli kadrolarına atananlara uygulanacak ek göstergeler, ilgililerin daha önce bulunmuş oldukları kariyerleri ile ilgili sınıf … görevlerde kazanılmış hak aylık derecelerine göre alabilecekleri ek göstergelerden düşük olamaz.” denilmiştir.

Bu düzenlemeye göre, başka bir kadroya atanan öğretmenin atandığı kadronun derecesi ilk dört dereceden birinde ise ve bu derece için belirlenmiş ek gösterge, kazanılmış hak aylık derecesine göre öğretmen için belirlenmiş olan ek göstergeden daha düşük ise, ilgililer hakkında kazanılmış hak aylıklarına göre geçerli olan öğretmen ek göstergesi uygulanacaktır.

Örnek: 1100 ek göstergeli 4 inci derece kadroda kazanılmış hak aylığı ile görev yapan Öğretmen 4 üncü derece Şube Müdürü kadrosuna atandığında, hakkında bu derecede Şube Müdürü için geçerli olan 800 ek gösterge yerine aynı derecede öğretmen için belirlenen ve daha yüksek olan 1100 ek göstergenin uygulanmasına devam edilecektir. Öte yandan, zaman içerisinde ilk dört dereceli Şube Müdürü kadrolarına ulaşıldığında, kazanılmış hak aylığı bakımından da 1 inci dereceye gelinmiş ise ilgili hakkında öğretmen için geçerli olan 3000 ek gösterge uygulanacaktır.

Ek göstergenin yükselmesi

Başka bir göreve ait ilk dört dereceli kadrolara atanmış olmakla birlikte, atandığı kadro görevi için belirlenmiş olan ek göstergenin kazanılmış hak aylığına göre öğretmen olarak alabileceği ek göstergeden yüksek olması durumunda, ilgililer hakkında yüksek olan ek gösterge uygulanacaktır.

Öte yandan, başka bir kadronun hangi derecesine atanmış olurlarsa olsunlar, atandıkları kadro derecesine ait ek göstergelerin, öğretmen olarak yararlanılabilecekleri ek göstergelerden daha yüksek olması durumunda, ilgililer hakkında yeni görevlerine ilişkin ek gösterge rakamları uygulanacaktır.

Örneğin; Daire Başkanı olarak atanan bir öğretmen hakkında, hangi dereceden atanmış olursa olsun, daire başkanı kadrosu için geçerli olan 3600 ek gösterge uygulanacaktır.

Ek göstergenin düşmesi

Öğretmen olarak görev yapmakta iken başka bir kadro unvanının ilk dört derecesi dışındaki derecelerdeki kadrolarına atananlar, atandıkları kadro unvanı için dereceler itibariyle belirlenmiş ek göstergelerden yararlanırlar.

Bir unvanın ilk dört derece dışındaki kadrolarına atandıktan sonra bu göreve ilişkin ilk dört dereceli kadrolara atanan öğretmenler ise, ilk dört dereceye doğrudan atanmadıklarından, öğretmen için belirlenen ek göstergelerden yararlanamayacaklardır. Bu şekilde atananlar, atanmış oldukları kadro için belirlenmiş olan ek göstergeye göre maaşlarını alacaklardır.

Örnek: 900 ek göstergeli 5 inci derece kadroda görev yapan Öğretmen, 5 inci derece Şube Müdürü kadrosuna atandığında bu derecede ek göstergeden yararlanamayacaktır. Öte yandan, zaman içerisinde ilk dört dereceli Şube Müdürü kadrolarına yükselmesi durumunda bile öğretmen ek göstergesinden yararlanamayacak ve 1 inci dereceye ulaştığında da ek göstergesi 2200 olacaktır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.