logo yeni

calisanlar2 copy

2014 MAAŞ ZAMMININ OLUMSUZ ETKİLERİ GİDERİLECEK Mİ?

Aktif . Yayınlanma Ücret

ismailfarukaksuKamu çalışanlarına 2014 yılı için yapılan maaş zammının olumsuz etkilerinin her geçen dönem daha da arttığı ve bu olumsuzlukları giderecek tedbirlerin alınmasını zorunlu kıldığı düşüncesinden hareketle, Ağustos ayında yapılacak toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından cevaplandırılmak üzer konuya ilişkin soru önergesi verildi.

Milletvekili İsmail Faruk AKSU tarafından verilen soru önergesinde;

-2013 yılında yapılan Toplu Sözleşme görüşmeleri aşamasında 2014 yılı için kamu görevlilerinin ücretlerine %3 + %3 oranında zam ve her dönem için ilave enflasyon farkı zammı yapılmasının gündemde olmasına rağmen, görüşmeler sonucunda kamu personelinin aylık ücretlerine 2014 yılı için sadece brüt 175 TL taban aylık artışı yapılması kararının çıktığını,

-Bu şekilde yapılan maaş zammının, Devlet memurlarının maaşlarını kadro unvan ve derecelerine göre değişen oranlarda yaklaşık %1,50 ile %7,70 aralığında artırdığını,

-Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) 2014 yılının ilk 6 aylık döneminde %5,70 oranında artarken, yılsonunda bu artış %8,17 seviyesinde gerçekleştiğini

belirterek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından cevaplandırılmak üzere konuya ilişkin şu soruları sordu:

1- 2014 yılı için yapılan maaş zammının şekil ve miktarının kamu görevlilerine yansımasının olumsuz neticesi karşısında kamu çalışanlarına haksızlık yapılmış olduğunu düşünüyor musunuz?

2- Yıl içerisinde gerçekleşecek enflasyon artışına göre maaş zammı belirleme yerine, sadece taban aylıkta bir miktar artışa gidilmesi yolunun seçilmesinin sebebi nedir? Toplu Sözleşmenin hangi tarafı bunu teklif etmiştir?

3- 2014 yılı sonunda gerçekleşen enflasyon artış oranı esas alındığında, 2014 yılında; eşi çalışmayan ve 72 aydan büyük iki çocuğu olan, lisans mezunu, 1 inci derecenin 4 üncü kademesinde ve 30 yıl hizmeti bulunan bir Hizmetlinin %2,29 oranında ve aynı şartlardaki bir Müsteşarın ise %6,64 oranında eksik zam aldığı doğru mudur?  

4- 2014 maaş zammını da içeren Toplu Sözleşmeye imza atan yetkili konfederasyon memuru zorda bırakan bu tavrında bakanlığınızın dahli ve katkısı olmuş mudur?

5- 2014 yılında yapılan maaş zammının, kamu görevlilerine izleyen dönemlerde yapılacak maaş artışlarını da olumsuz etkileyecek olması nedeniyle, bu etkileri gidermek için alınan veya düşünülen herhangi bir tedbir var mıdır?

6- Memur maaş zamlarının toplu sözleşmelerle belirleneceğinin yasal düzenlemelerde hüküm alınmış olduğu gerekçesine sığınmadan, 2014 yılı için geçerli olan toplu sözleşme hükümlerinin, devam eden dönemlerde kamu görevlileri için doğurduğu zarar ne zaman giderilecektir?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.