logo yeni

calisanlar2 copy

METEOROLOJİ PERSONELİNİN HAVACILIK TAZMİNATINA NE OLDU?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 6Havacılık hizmetlerinden dolayı Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı tarafından dağıtılan gelirlerden pay alan Meteoroloji Genel Müdürlüğünde, personele bu paydan ödeme yapılmıyor olması huzursuzluk yaratıyor.

Ortak bir Avrupa hava trafik yönetimi oluşturmak için kurulmuş uluslararası bir kuruluş olan Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (EUROCONTROL), verdiği havacılık hizmetleri karşılığında hava sahası kullanıcılarından gelir elde etmekte ve elde ettiği bu geliri kendisine üye olan ülkelere dağıtmaktadır. Bu Teşkilata üye olan Ülkemizde ise, uçuculuğa katkılarından dolayı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) söz konusu gelirden pay almaktadır.

Ancak, EUROCONTROL hizmetlerinden elde edilen gelirden; Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü personeline havacılık tazminatı adı altında ödeme yapılırken, Meteoroloji Genel Müdürlüğü personeline ise herhangi bir ödeme yapılmamaktadır.

MGM Personelinin Havacılık Tazminatı

3254 sayılı Meteoroloji Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunda 27 Nisan 2005 tarihinde yapılan değişiklikle, havacılık faaliyetlerinden dolayı MGM personeline her ay ek ödeme yapılmaya başlanmıştı. Ancak bu ek ödeme düzenlemesi, 666 sayılı KHK ile 14 Ocak 2012 tarihinden geçerli olarak kaldırılmıştı.

Kaldırılan düzenlemeye göre, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün merkez ve taşra teşkilatı kadrolarında görev yapan Devlet memurlarına; Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilâtı prensipleri çerçevesinde personel maliyetleri tamamen veya kısmen karşılanan havaalanlarında çalışan personel için en yüksek Devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) brüt tutarının % 50'sini, bunların dışında kalan diğer personel için ise % 25'ini geçmemek üzere her ay döner sermaye gelirlerinden ek ödeme yapılmaktaydı.

14 Ocak 2012 tarihinden itibaren MGM personeline havacılık gelirlerinden pay ödenmemektedir.

DHMİ Personelinin Havacılık Tazminatı

399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede yapılan değişiklikle, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü personeline 15 Ağustos 2010 tarihinden itibaren “Havacılık Tazminatı” ödenmesi sağlanmıştı.

Konuya ilişkin düzenlemeye göre, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü personeline; aylık tutarı, “Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı” prensipleri çerçevesinde personel maliyetlerinin tamamı karşılanan kadro ve pozisyonlarda bulunanlar için en yüksek Devlet memuru aylığının (ek gösterge dâhil) brüt tutarının % 600’ünü, kısmen karşılanan kadrolar ve pozisyonlarda bulunanlar için aynı miktarın % 300’ünü, pilotlar için ise % 1000’ini, diğerleri için de % 150’sini geçmemek üzere “Havacılık Tazminat ı” ödenmektedir.

DHMİ personeline Havacılık Tazminatı ödenmesi uygulaması devam etmektedir.

MGM Personeli Havacılık Tazminatından Yararlanmak İstiyor

2012 yılının başından bu yana havacılık gelirlerinden pay almayan Meteoroloji Genel Müdürlüğü personeli, DHMİ Genel Müdürlüğü personelinin yararlandığı koşullarda havacılık tazminatından yararlanmak istiyorlar.

Bu amaçla, Milletvekilleri aracılığıyla soru önergesi ve kanun teklifi yoluyla konuyu Meclis gündemine getirmeye çalışmalarının yanı sıra, memur sendikalarının da konuya eğilmesini sağlamaya çalışıyorlar.

Öte yandan, bir soru önergesine Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel EROĞLU tarafından 2014 yılı başında verilen yazılı cevapta; “Meteoroloji Genel Müdürlüğü personeline havacılık tazminatı ödenmesi için ilgili mevzuatta düzenleme yapılmaktadır.” denilmiş olmasına rağmen bu güne kadar konuya ilişkin herhangi somut gelişme olmamıştır.

Hükümetin kurulması ve Meclisin çalışmalarına başlamasının ardından bu yıl çıkarılacak yasal düzenlemelerden biriyle MGM personelinin Havacılık Tazminatı sorunu çözüme kavuşturulabileceği gibi, bu yıl imzalanacak olan Toplu sözleşmeye, DHMİ Genel Müdürlüğü personeli hakkında uygulanan Havacılık Tazminatı hükümlerinin toplu sözleşme dönemi boyunca MGM personeli hakkında da aynı şekilde uygulanacağına yönelik bir hüküm konularak da soruna çözüm getirilebileceğini düşünmekteyiz.

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.