logo yeni

calisanlar2 copy

TEMMUZ-ARALIK DÖNEMİNDE EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK MEMUR EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 4Haziran ayı enflasyon artış oranının eksi rakamlarda çıkması, emeklilere 1 Temmuz’dan itibaren yapılacak maaş zammı oranının da beklenenin altında olması sonucunu doğurdu.

Emekli maaşlarına, 1 Temmuz 2015 tarihinden geçerli olarak toplam %4,76 oranında zam yapılması kesinleşti. Maaş zammı oranının bu seviyede olması, en düşük ve en yüksek memur emekli maaşının da bir miktar artacağı anlamına geliyor.

Kamu kurum ve kuruluşlarında Emekli Sandığı Kanununa tabi olarak çalışıp bu kapsamda emekli olanların (01.10.2008 tarihinden önce işe girenler) alabilecekleri en düşük emekli, adi malullük veya vazife malullüğü aylığı miktarı, 14/2’nin gösterge rakamı ve 30 fiili hizmet yılı esas alınarak hesaplanacak tutardan daha az olamamaktadır.

Öte yandan, en yüksek Devlet memuru olarak kabul edilen Başbakanlık Müsteşarının, 30 yıl fiili hizmet süresi ile emekli olması durumunda alabileceği  emekli aylığı miktarını da en yüksek memur emekli aylığı olarak kabul edebilirz.(Hizmet süresinin fazla olması durumunda emekli maaş rakamı daha da fazla olabilecektir. Ayrıca, diğer kamu personeli arasında, daha yüksek emekli maaşı alanlar da bulunmaktadır.)

Bu çerçevede, 2015 yılı ikinci altı aylık döneminde, memur emeklilerinin alabileceği en düşük ve en yüksek emekli aylığı miktarlarına ilişkin yaptığımız hesaplamada memurunyeri.com olarak aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır.

Öte yandan, bir önceki döneme ilişkin maaş rakamlarıyla karşılaştırma yapılabilmesi için, 2015 yılının ilk altı ayında geçerli olan en düşük ve en yüksek emekli maaşı miktarlarına da tabloda yer verilmiştir.

Emekli maaşını kendiniz hesaplamak için tıklayınız...

EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK MEMUR EMEKLİ MAAŞI*
  15 Haziran 2015 15 Temmuz 2015 Aylık Artış Miktarı
En Düşük Emekli Maaşı 1.350,92 TL 1.415,24 TL 64,32 TL
En Yüksek Emekli Maaşı 5.833,23 TL 6.110,96 TL 277,73 TL

*Emekli aylığının %4’ü oranındaki ek ödeme hesaplamaya dahil edilmiştir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.