logo yeni

calisanlar2 copy

EK ÖDEME CETVELİNDEKİ BİR UNVANIN İPTALİ İSTENİYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

anayasa mahkemesi375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname eki (I) Sayılı Ek Ödeme Cetvelinin A/1/g sırasında yer alan “müşavir” unvanının, ek ödeme bakımından bulunduğu sıranın Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptali isteniyor.

Aylık ücretleri 657 sayılı Kanuna göre ödenen Devlet memurlarına ve bazı kamu personeline, 2012 yılı başından itibaren aylık maaşın bir unsuru şeklinde “ek ödeme” de yapılmaktadır. Yapılan ek ödeme, memurların; hizmet sınıfları, kadro unvanları ve aylık dereceleri itibariyle farklılık gösterebilmektedir. Ek ödeme cetveli için tıklayınız …

Ek ödeme, en yüksek Devlet memuru aylığının belli oranları şeklinde belirlenmiş olup, bu belirlemede %170 oranında ek ödemeden yararlanacak Devlet memurları arasında “müşavir” kadro unvanlı personele de yer verilmiştir.

Açılan bir davada, müşavir unvanlı personelin ek ödeme oranının belirlendiği sıra bakımından Anayasaya aykırı olduğu ileri sürülmüş ve Danıştay Onbirinci Dairesi bu iddiayı Anayasa Mahkemesine taşımıştı.

Anayasa mahkemesi, 9 Temmuz tarihinde yapacağı toplantıda,375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname eki “Ek Ödeme Oranları” başlıklı (I) Sayılı Cetvel’in (A) kısmının (1) numaralı bölümünün (g) sırasında yer alan “...müşavir...” ibaresinin iptaline karar verilmesi istemine ilişkin ilk incelemesini yapacak.

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.