logo yeni

calisanlar2 copy

EKSİ ÇIKAN HAZİRAN ENFLASYONU İNANDIRICI BULUNMADI

Aktif . Yayınlanma Ücret

enflasyon 3Haziran ayına ait enflasyon rakamlarının açıklanması sonrasında, kamu çalışanlarının yılın ikinci yarısında alacağı enflasyon farkı zammı da kesinlik kazanmış oldu.

Memur ve emeklilere 2015’in Ocak ayında altı aylık dönem için %3 zam yapılmışken, bu dönemde enflasyon %4,76 olarak gerçekleşti. Haziran enflasyonunun eksi çıkmasıyla dönem içinde %2,3’e kadar yükselen maaşlardaki erime, Haziran sonu itibarı ile %1,76 olarak belirlendi.

Haziranda eksi enflasyon

Ramazan ayı olmasına ve özellikle gıda ürünlerine fahiş zamlar yapılmasına rağmen memur ve emeklilere ödenecek enflasyon farkının belirleneceği Haziran enflasyonunun -%0,51 olarak açıklanması ise kamu çalışanları arasında şüpheyle karşılandı.

Kamu Sen'e göre, Ramazan enflasyonu %14.7

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi Haziran ayı içerisinde gerçekleştirilen araştırmada Ramazan enflasyonunun %14,7 olduğu tespitinde bulunmuştu.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “Enflasyon farkı uygulamasının memurlar ve emekliler için hayati derecede önemli olduğu 2014 yılında yaşanan kayıplarla ortaya çıkmıştı. Memurlar bu yıl yeniden ödenecek enflasyon farkı dolayısıyla zararlarının karşılanacağı konusunda umutlanmışlardı. Ama tam da enflasyon farkı ödemesinin belirleneceği ayda gıda ve temizlik ürünleri ile petrol başta olmak üzere tüm harcama kalemlerine zam gelmişken enflasyonun eksi çıkmasının anlaşılır gibi değil. Zaten 2014 yılında memur ve emekliler büyük zararlar yaşadılar. Bu yıl da Mayıs ayına kadar %2,3 olan enflasyon farkı Haziran ayında %1,76’ya düşürüldü. Enflasyon farkı, çalışanlarımızın alım gücünün korunması açısından hiç olmazsa bir can simidi olarak görülüyor ama o da hesap oyunlarıyla iç ediliyor.” dedi.

Rakamları değiştirme şansımız yok

Koncuk, açıklanan resmi rakama itiraz etmek ve değiştirilmesi sağlamak gibi bir şansları olmadığını belirterek, “Biz Türkiye Kamu-Sen olarak önümüzdeki aybaşında başlaması gereken toplu sözleşmelere tüm ciddiyetimizle, memur ve emeklilerimizin hassasiyetleri doğrultusunda hazırlanıyor ve bütün bu kayıpları hesaba katıyoruz. Toplu sözleşme görüşmelerinde memurun ve emeklinin haklarını budamaya cüret edenlerin ipliğini pazara çıkaracağız. Ben milyonlarca memurun, emeklinin hakkını kim yiyorsa onları bu mübarek günlerde Allah’a havale ediyorum.” ifadelerini kullandı. 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.