logo yeni

calisanlar2 copy

SİVİL MEMURLARIN DA ASKER ZAMMINDAN YARARLANMASI İSTENDİ

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 8Büro Emekçileri Sendikası (BES) tarafından yapılan yazılı açıklamada, askeri personele verilecek olan zammın askeri işyerlerinde çalışan sivil memurlara da verilmesi istendi.

650 TL'ye kadar zam

Basın toplantısında, Bakanlar Kurulu Kararıyla 1 Temmuz 2015 tarihinden geçerli olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri Personeline (Subay, Astsubay, Uzman Çavuş) ortalama %5 zam yapılacağının basın kanalıyla ilan edildiği belirtilerek, “Buna göre yan ödemeye yansıyacak olan iyileştirme tüm rütbeli personeli kapsayacak, Subay, Astsubay, Uzman Çavuşlara 119 TL ile 644 TL arasında değişen tutarlarda zam yapılacaktır.

Bakanlar Kurulu Kararıyla askeri personele yapılan zam, daha önce hakim ve savcılara yapılan zamda olduğu gibi Toplu Sözleşme düzeneğini bir kez daha delmiş, Toplu Sözleşmenin AKP Hükümeti açısından formaliteden ibaret olduğunu ortaya koymuştur. AKP Hükümetinin Toplu Sözleşmenin altını boşaltan keyfi yaklaşımları karşısında yetkili konfederasyon yandaş Memur-Sen ise kılını kıpırdatmamaktadır.” İfadelerine yer verildi.

Yoksulluk sınırının yarısı maaş alıyor

Açıklamada, 2013 yılında yapılan toplu sözleşmede, kamu emekçilerinin 123 TL zam aldığı,  enflasyon farkından yararlanamadığı, 2015 yılında ise %3+3 zamma reva görüldüğü vurgulanarak, “2014 yılında açıkça gasp edilen enflasyondan kaynaklanan fark, her zamanki gibi istatistik oyunlarıyla en aza indirilmeye çalışılacak.

Bu tablo kamu emekçileri yoksulluk sınırının yarısı kadar ücret alırken, ikinci vergi dilimine geçiş nedeniyle kayıplar yaşarken, neredeyse tüm kamu hizmetlerine para ödemek zorundayken, kredi kartı ve tüketici kredileriyle boğuşurken gerçekleşmiştir. Yandaş sendika ise kamu emekçilerinin yoksullaştırılmasına payanda olmuştur.” denildi.

Büro Emekçileri Sendikası idari açıdan askeri personelle eşdeğer tutularak ağır koşullarda çalışan sivil kamu emekçileri de yapılacak artıştan yararlanmasını sağlayacak bir düzenleme yapılması çağrısında bulundu.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.