logo yeni

calisanlar2 copy

TOPLU SÖZLEŞMEDE 2014 ENFLASYON FARKI DA GÜNDEME GELSİN

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 17BASK (Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu) Genel Başkanı Bayram Zengin bir basın açıklaması yaparak; memur ve emeklilerinin  Temmuz ayı artışlarının koalisyon çalışmaları arasında kaynamaması için Hükümeti ve tüm sendikaları göreve çağırdı.

Temmuz ayında yapılacak artışın en az yüzde  8,3 olması gerektiğini vurgulayan BASK Genel Başkanı, 2014 yılından kalan enflasyon farkı kayıplarının da ödenmesini istedi.

BASK Genel Başkanı Bayram ZENGİN, basın açıklamasında şöyle dedi:

“Genel seçimlerde kendisinden ve sorunlarından hiç bahsedilmeyen tek kesim; aileleriyle birlikte 12 milyonluk bir kitle oluşturan memurlardır. Seçime giren her partinin bir yandaş memur konfederasyonu olmasına rağmen memur ve emeklilerinin sorunları partilerin seçim beyannamelerinde yer almamış, seçim meydanlarında memurun esamisi bile okunmamıştır.

İşçilerin aldığı zam oranı

Oysa seçime 5 gün kala Türk-İş ile Hükümet arasında imzalanan Toplu Sözleşme Çerçeve Anlaşma Protokolüne göre, önce ücreti düşük kamu işçilerinin ücretlerine iyileştirme yapılmış, ardından birinci altı ay için yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 5 olmak üzere 2015 yılı için kümülatif yüzde 11,3 artış yapılmış, ayrıca 500 lira tutarında 7. ikramiye alınmıştır.

Aynı dönemde memur aylıklarına; Ocak ayında yüzde 3 oranında artış yapılmış, yapılan artış ilk beş ay içinde eriyerek memurlar yüzde 2,30 oranında alacaklı duruma geçmiştir.

Memur tek ikramiye bile alamadı

Memur-Sen ile hükümet arasında imzalanan “Toplu Peşkeş Sözleşmesi”ne göre ise Temmuz ayında memur aylıklarına yapılacak artış yüzde 3’tür. Haziran ayı enflasyon oranının eksi çıkmaması durumunda Temmuz ayı artışı, enflasyon farkı ile birlikte en fazla yüzde 5,5-6 arasında olacaktır.

Bir yanda 210 bin kişiden oluşan kamu işçisi başarılı bir toplu sözleşmeye imza atarak önce iyileştirme, ardından yıllık yüzde 11,3’lük artış ve 500 lira tutarında  7. ikramiyesini alırken;  öte yanda emeklileri hariç 3 milyon memur açlık ile yoksulluk sınırı arasında yaşamağa mahkum edilmişçesine Temmuz ayında yine sefalet artışı ile karşı karşıya kalacaktır.

Üzerine basa basa belirtmeliyim ki; örgütlü güçlerini kullanarak, adı DENGE ÖDENEĞİ de olsa, kamu işçileri  yıl içinde 7. ikramiyelerini alırken, 13 yıllık toplu pazarlık döneminde memurlar, değil 7 ikramiye 1 kuruşluk 1 ikramiye bile alamamıştır. Örgütlü güçlerini kullanarak hükümete istediğini kabul ettiren ve memur sendikalarına ders veren işçi sendikalarını kutlarken, her toplu pazarlığı toplu peşkeşe çevirmeyi alışkanlık haline getirerek memurlar açlığa ve yoksulluğa  mahkum eden sarı ve yandaş sendikaları lanetliyor ve kınıyorum."

2014 enflasyon farkı ödensin

Bayram Zengin yazılı açıklamasında son olarak, "TBMM Başkanlığı seçimi, koalisyon çalışmaları ve güven oylamaları nedeniyle arada kaynamaması ve yeni hak kayıpları oluşmaması için,   bir an önce revize bir toplu sözleşme imzalayarak memurların 2014 yılı enflasyon farkları ile 2015 yılı için toplamda en az yüzde 11,3’lük artışları teminat altına alınmalıdır." ifadelerini kullandı.

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.