logo yeni

calisanlar2 copy

TEMMUZ AYINDA MEMUR VE EMEKLİNİN ALACAĞI EN DÜŞÜK MAAŞ NE KADAR OLACAK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas6Haziran ayında enflasyon sabit kalırsa, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yılın ikinci yarısı için %5,30 oranında zam yapılacak.

TÜİK tarafından açıklanmış olan enflasyon rakamlarına göre, Mayıs ayı sonu itibariyle Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yılbaşına göre %5,30 oranında artmış durumda. Buna göre, Haziran ayında enflasyonun hiç değişmemesi halinde, kamu çalışanları ve emeklilerinin maaşlarına %3 oranındaki zamma ilave olarak %2,30 oranında da enflasyon farkı zammı yapılacak.

En düşük maaşı alan memur

Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil bir kadroda ilköğretim(ortaokul) mezunu olarak 14/2’den göreve başlayan bekar (veya eşi çalışan ve çocuksuz) Devlet memuru, en düşük memur maaşını almaktadır.

En düşük maaşı alan emekli

Devlet memuru emeklilerinin (01.10.2008 tarihinden önce işe girenler) alabileceği en düşük emekli, adi malullük veya vazife malullüğü aylığının miktarı, 14/2’nin gösterge rakamı ve 30 fiili hizmet yılı esas alınarak hesaplanmaktadır.

15 Temmuz 2015 tarihinde en düşük memur ve emekli maaşı

TÜİK tarafından 3 Temmuz Cuma günü açıklanması beklenen enflasyon rakamlarının görülmesiyle, maaş zammının ne kadar olacağı da netleşmiş olacak. Açıklanacak rakamlar sonucunda, 6 aylık TÜFE artış oranının %5,30 olarak gerçekleşmesi durumunda, memur ve emeklilerin 15 Temmuz 2015 net maaşlarının ne kadar olacağı konusunda bilgi olması bakımında, memurunyeri.com yaptığımız hesaplamaya aşağıda yer verilmiştir.

Tabloda karşılaştırma yapabilmek amacıyla, 2015 yılının ilk altı ayında geçerli olan en düşük maaş miktarlarına da yer verilmiştir.

Memur maaşlarını kendiniz hesaplamak için tıklayınız...

Emekli maaşlarını kendiniz hesaplamak için tıklayınız...

EN DÜŞÜK MEMUR VE EMEKLİ MAAŞI*
  15 Haziran 2015 15 Temmuz 2015 Artış miktarı
En düşük memur maaşı** 1.841,54 TL 1.934,37 TL 92,83 TL
En düşük emekli maaşı*** 1.350,92 TL 1.422,52 TL 71,60 TL

*2015 yılı ilk 6 aylık enflasyon artış oranının %5,30 olacağı varsayımıyla hesaplanmıştır. Enflasyon oranının bu orandan farklı çıkması durumunda maaş miktarı da değişecektir.

**En düşük memur maaşı hesaplanırken; aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır. Döner sermayeden yararlananlar için, sabit döner sermaye ödemesi (net ek ödeme miktarı kadar) hesaplamaya dahil edilmiştir.

***En düşük emekli maaşı hesaplanırken; emekli aylığının %4’ü oranındaki ek ödeme hesaplamaya dahil edilmiştir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.