logo yeni

calisanlar2 copy

TEMMUZ AYINDA ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ VE ENGELLİ İNDİRİMİ ARTACAK MI?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 3Kamu çalışanlarının aylık ücretlerinin 1 Temmuz 2015 tarihinden geçerli olarak %3 + enflasyon farkı oranında artacak olmasının asgari geçim indirimi ve engelli indirimi tutarlarını nasıl etkileyeceği de merak ediliyor.

1 Temmuz 2015 tarihinden geçerli olarak kamu çalışanlarının maaşlarına %3 oranında zam yapılacak. Ayrıca bu zam oranına, 2015 yılı ilk altı aylık enflasyon artış oranının %3’ten fazla çıkacak kısmı da ilave edilecek. Ancak maaşlara zam gelmesi, kamu çalışanlarının aylık net ücretlerinde artış sağlayan asgari geçim indirimi ve engelli indirimi tutarlarında herhangi bir değişikliğe sebep olmayacak.

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ

Kamu çalışanlarının aylık maaşları hesaplanırken, brüt ücretten kesilecek gelir vergisi miktarı belirlendikten sonra, eş ve çocuk durumu itibariyle memur hakkında geçerli olan asgari geçim indirimi tutarı, ücretten kesilecek olan gelir vergisi miktarından indirilir. Bu durum, kamu çalışanlarının aylık net ücretinin asgari geçim indirimi miktarı kadar artması anlamına geliyor.

Gelir Vergisi Kanunu, Asgarî Geçim İndirimi tutarlarının; ücretin elde edildiği takvim yılı başında geçerli olan ve sanayi kesiminde çalışan 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan asgarî ücretin yıllık brüt tutarının belli oranları şeklinde belirlenmesine hükmetmiştir. Bu düzenlemeye göre, mükellefin kendisi için % 50, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için % 10, çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere ilk iki çocuk için % 7,5, üçüncü çocuk için %10, diğer çocuklar için % 5 oranı esas alınarak asgari geçim indirimi miktarları belirlenmektedir.

Asgari geçim indirimi miktarı, ilgili mali yıl başında uygulanan brüt asgari ücret miktarı esas alınarak belirlendiğinden, yıl içerisinde asgari ücretin veya maaş katsayılarının artması o yıl için belirlenmiş asgari geçim indirimi miktarlarını etkilememektedir.

Temmuz ayından geçerli asgari geçim indirimi

1 Temmuz 2015 tarihinden itibaren de uygulanmaya devam edilecek olan asgari geçim indirimi miktarları konusunda memurunyeri.com olarak hazırladığımız tablo şöyle:

EŞ VE ÇOCUK DURUMU ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ TUTARI*
Bekar, çocuksuz 90,11 TL
Bekar, 1 çocuklu 103,63 TL
Bekar, 2 çocuklu 117,15 TL
Bekar, 3 çocuklu 135,17 TL
Bekar, 4 çocuklu 144,18 TL
Bekar, 5 çocuklu 153,19 TL
Evli, eşi çalışıyor, çocuksuz 90,11 TL
Evli, eşi çalışıyor, 1 çocuklu 103,63 TL
Evli, eşi çalışıyor, 2 çocuklu 117,15 TL
Evli, eşi çalışıyor, 3 çocuklu 135,17 TL
Evli, eşi çalışıyor, 4 çocuklu 144,18 TL
Evli, eşi çalışıyor, 5 çocuklu 153,19 TL
Evli, eşi çalışmıyor, çocuksuz 108,14 TL
Evli, eşi çalışmıyor, 1 çocuklu 121,65 TL
Evli, eşi çalışmıyor, 2 çocuklu 135,17 TL
Evli, eşi çalışmıyor, 3 çocuklu 153,19 TL

*Asgari Geçim İndirimi 2015 yılında en çok 153,19 TL olabiliyor.

ENGELLİ İNDİRİMİ

Kamu çalışanlarının aylık maaşları hesaplanırken, gelir vergisi matrahına esas ücretleri üzerinden, engel derecelerine göre belirlenmiş miktarlarda engelli indirimi yapılmaktadır. Bu durum, engelli indiriminden yararlanan kamu çalışanlarının aylık net ücretlerinin artmasına sebep olmaktadır.

Vergi Usul Kanununda, çalışma gücü kaybı oranlarına göre engel derecelerinin nasıl olacağı belirlenmiştir. Düzenlemeye göre, çalışma gücü kaybı;

*%40 ile %59 arasında olanlar (%40 ve %59 dahil)  3 üncü derece engelli,

*%60 ile %79 arasında olanlar (%60 ve %79 dahil) 2 nci derece engelli,

*%80 ve daha yukarı olanlar 1 inci derece engelli

sayılmaktadırlar.

Engelli indirimi miktarı kanunla belirlendiğinden, yıl içerisinde maaş katsayılarının artması o yıl uygulanmakta olan engelli indirimi miktarlarını etkilememektedir.

Temmuz ayından geçerli engelli indirimi 

1 Temmuz 2015 tarihinden itibaren de uygulanmaya devam edilecek olan engelli indirimi miktarları şöyle:

*3 üncü derece engelli için 200 TL.

*2 inci derece engelli için 440 TL. 

*1 inci derece engelli için 880 TL.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.