logo yeni

calisanlar2 copy

SABİT GELİRLİLER TEMMUZ'U BEKLİYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 8Sabit gelirliler için Temmuz ayı, yılın ikinci zammının alındığı bir ay olması bakımından önemli.

Yaklaşık olarak 10.9 milyon emekli, 3 milyon memur, sözleşmeli ve geçici personel ile 5 milyon asgari ücretli temmuzda zamlı maaş alacak.

Öngörülerin aksine ilk 5 aydaki enflasyonun %5.30 gibi yüksek bir rakama ulaşmasının ardından, Temmuz’da alınacak enflasyon farkının netleşmesi için Haziran enflasyon oranlarının açıklanması bekleniyor. Haziran ayında tüketici fiyatları endeksi TÜFE sabit kalsa bile, devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, yüzde 3'ün üzerine yüzde 2.30 oranında enflasyon farkı alacak. Bu ay fiyatlarda yüzde 2.2'den daha az düşüş olması halinde bile maaşlara enflasyon farkı yansıyacak.

Temmuz ayında zam bekleyen sabit gelirliler:

Emekli Aylıkları

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, temmuzda bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçeklesen enflasyon kadar zam alacak. Bu zammın ardından seyyanen zam devreye girecek. 1.000 lira ve altında maaşı olan emekliler 100 lira seyyanen artıştan yararlanacak. 1.000 ila 1.099 lira arasındaki maaşlar 1.100 liraya tamamlanacak.

Emekli, eğer bir işyerinde çalışıyorsa SGDP kesintisi işveren tarafından ödeniyor. Ancak ticari faaliyette bulunuyorsa, emekli maaşından yüzde 15'lik kesinti yapılıyordu. Torba yasa ile kesinti yüzde 10'a indirilirken, böylece, 229 bin 653 SSK, 355 bin 886 Bağ-Kur, 44 bin 946 memur emeklisinin maaşında yaklaşık yüzde 5 artış sağlanacak.

2 milyon memur emeklisi de Temmuz ayı içinde memurlar gibi yüzde 3 zam ve enflasyon farkı alacak.

Asgari ücretle çalışan taşeron işçiler

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2015'te asgari ücretin yüzde 6+6 artmasını kararlaştırmıştı. Bu sebeple asgari ücret ocak ayında net 949 TL'ye, brüt bin 201 TL'ye çıktı. Temmuz ayında net asgari ücret 1.000 TL, brüt asgari ücret ise 1.273 TL olarak uygulanacak.

İşsizlik ödeneği

İşsizlik ödeneği 1 Temmuz'dan itibaren alınacak işsizlik ödeneği damga vergisi düşüldükten en düşük net 505.53 TL, en yüksek ise 1.011 TL olacak.

Memurlar, sözleşmeli personel, geçici personel

Devlet memurları, sözleşmeli personel temmuzda yüzde 3 zam ve enflasyon farkı alacak. Maaşlar, toplu sözleşme çerçevesinde yüzde 3 artırılacak, ayrıca bu yılın ilk 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 3'ü aşarsa, bunun da farkı verilecek.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.