logo yeni

calisanlar2 copy

ÇOCUK İÇİN ALDIĞINIZ AİLE YARDIMI NE ZAMAN KESİLİR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas3Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan personelden bazılarına, çocuklarından dolayı sosyal haklar kapsamında aile yardımı da yapılmaktadır.

Belli koşulların varlığına bağlı olarak çocuklar için verilen aile yardımı ödeneği, kamu çalışanlarının beyanlarına istinaden beyan tarihini izleyen aybaşından geçerli olarak her ay aylıklarıyla birlikte ödenmektedir. Bu ödenek, bazı durumlarda doğrudan kurumlar tarafından bazı hallerde de ilgili kamu çalışanının beyanı üzerine kesilmektedir.

Aldığınız çocuk yardımı hangi hallerde kesilir?

Çocuklarından dolayı kamu çalışanlarına verilen aile yardımı ödeneği;

**Çocuğun evlenmesi,

**Erkek çocuğun 25 yaşını doldurması (çalışamayacak derecede malul olanlar için yaş sınırı yok),

**Çocuğun kendi hesabına ticaret yapmaya veya gerçek veya tüzel kişiler yanında her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmaya başlaması,

**Boşanma veya ayrılık halinde mahkemece çocuğun verildiği tarafın çocuk için aile yardımı almaması üzerine kamu çalışanı olan diğer tarafa ödenen çocuk yardımı, çocuğun verildiği tarafın bu yardımı almak istemesi,

**Çocuğun ölmesi

halinde izleyen aybaşından itibaren kesilir.

Çocuk için ödenen aile yardımının kesilmesi gerektiği halde yardımın ödenmesine devam edilmiş ise, bu durum öğrenildiğinde fazla yapılan ödemeler kurumlar tarafından geri alınır.

Çocuk için ödenen aile yardımının kesilmeyeceği bazı haller 

Kamu çalışanlarına çocuklarından dolayı ödenmekte olan aile yardımı ödeneği;

-Öğrenim yapan çocukların tatil devrelerinde çalışıyor olmaları,

-Çocukların yetim aylığı alıyor olmaları,

-Çocukların Devlet tarafından okutuluyor veya eğitim bursu alıyor olmaları

hallerinde kesilmez.

Çocuk yardımının miktarı ve çocuk sayısı

Kamu çalışanlarına çocukları nedeniyle aile yardımı yapılmasında, çocuk sayısına herhangi bir sınırlama getirilmemiştir. Gerekli şartları taşıyan tüm çocuklar için aile yardımı ödenebilmektedir.

Öte yandan, 72 aylık veya daha küçük olan çocuklar için aile yardımı ödeneği 2 kat ödenirken, bu şekilde ödeme yapılacak çocuk sayısında da herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.

2015 yılı ilk 6 ayı için geçerli olan aylık katsayısına göre;

-72 aydan büyük her bir çocuk için: 19,83 TL.

-72 ay ve daha küçük her bir çocuk için: 39,66 TL.

aile yardımı yapılmaktadır. Yılın ikinci altı ayı için aylık katsayısı “%3+enflasyon farkı” oranın artacağından, çocuk için ödenen aile yardımı miktarı da 15 Temmuz 2015 tarihinden itibaren artmış olacak.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.