logo yeni

calisanlar2 copy

MEMURLARIN EK ÖZEL HİZMET TAZMİNATI HANGİ HALLERDE KESİLİYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 3Mali haklar kapsamında aylık ücretle birlikte ödenen özel hizmet tazminatına ilave olarak bazı memurlara ek özel hizmet tazminatı da ödenmektedir.

Kalkınmada öncelikli bölgelerde görev yapmalarından dolayı, Teknik Hizmetler Sınıfı ile Sağlık Hizmetleri Sınıfı kapsamındaki kadrolarda görev yapan Devlet memurlarına ödenen ek özel hizmet tazminatı, bazı hallerde kesilebilmektedir.

Ek özel hizmet tazminatı

Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenen kalkınmada öncelikli yörelerde sürekli görevle fiilen görev yapan bazı memurlara, görev yapmakta oldukları yerler için belirlenmiş oranlardaki (en yüksek Devlet memuru aylığı oranları) ek özel hizmet tazminatı, her ay aylıklarıyla birlikte ödenmektedir.

Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, kalkınmada öncelikli yerleri 7 bölgede toplarken, bu bölgelerdeki yerlere (il/ilçe) Teknik ve Sağlık hizmetleri sınıflarında görev yapmak üzere sürekli görevle atananlara ilgili bölge için belirlenmiş ek özel hizmet tazminatı oranında tazminat ödenmesini de öngörmüştür.

Öte yandan, ödenecek ek özel hizmet tazminatının oranı; memurların hizmet sınıflarına (sağlık/teknik), eğitim durumlarına, kadro unvanlarına, aylık derecelerine ve bulundukları bölgenin derecesine göre farklı belirlenmiştir. Bölgelere göre ek özel hizmet tazminatı oranları için tıklayınız …

Ek özel hizmet tazminatı ne zaman kesilir?

Kamu kurum ve kuruluşlarının kalkınmada öncelikli yörelerdeki teşkilatlarında Sağlık ve Teknik hizmetler sınıflarına dahil kadrolarda görev yapan Devlet memurlarına ödenen ek özel hizmet tazminatı, bazı hallerde kesilmektedir.

Devlet memurlarının;

-Mehil müddetinde geçirdikleri süreler,

-Mazeret izni kullandıkları süreler,

-Geçici görev, hizmet içi eğitim, seminer, kurs veya benzeri sebeplerle kalkınmada öncelikli yerler dışında her defasında 10 günden fazla geçirdikleri süreler,

-Geçici görev, hizmet içi eğitim, seminer, kurs veya benzeri sebeplerle kalkınmada öncelikli yerler dışında bir takvim yılında toplam 30 günden fazla geçirdikleri süreler,

-Hastalık izni kullandıkları süreler (görev sırasında veyaa görevden dolayı oluşan hastalık veya kaza halleri hariç),

-Geçici görevle yurt dışında bulundukları süreler,

-Görevden uzaklaştırılma, açığa alınma, gözaltı ve tutukluluk süreleri 

için kendilerine ek özel hizmet tazminatı ödenmez.

Kalkınmada öncelikli yerlerde geçici görev hali

Asıl görev yerinden dolayı ek özel hizmet tazminatından yararlanmakta olan Devlet memurlarına; kesintisiz 15 günden fazla ya da bir takvim yılı içerisinde kesintili olarak toplam 3 aydan fazla süre ile kalkınmada öncelikli başka bir yerde geçici olarak görevlendirilmeleri durumunda, aşan sürelerde geçici görevle bulunulan yer için belirlenmiş olan oranlar esas alınarak ek özel hizmet tazminatı ödenir. Bir takvim yılında toplam kesintili 3 aylık geçici görev sürenin hesabına, 3 güne kadar olan geçici görevlendirmeler dahil edilmemektedir.

Öte yandan, asıl görev yerinden dolayı ek özel hizmet tazminatından yararlanmayan Devlet memurları ise, kalkınmada öncelikli bölgelerde geçici görevlendirildiklerinde ek özel hizmet tazminatından yararlanamamaktadırlar.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.