logo yeni

calisanlar2 copy

KAMU PERSONELİ İÇİN KIDEM AYLIĞI NE ANLAMA GELİYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas24Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan bazı personelin aylık ücretleri, “kıdem aylığı denilen” unsurun da dahil edilmesi suretiyle hesaplanmaktadır. Kıdem aylığının miktarı ise, aylık katsayısındaki değişmeye ve ilgili personelin hizmet yılı süresine göre değişmektedir.

Kimlerin maaş hesabına kıdem aylığı dahil ediliyor?

Aylıklarını;

*657 sayılı Devlet Memurları Kanunu,

*926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu,

*2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu,

*2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu,

*3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu,

*3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu

hükümlerine göre alan kamu personelinin maaş hesabı, kıdem aylığı da dahil edilmek suretiyle yapılmaktadır.

Kıdem aylığı ve bu aylığın hesabında değerlendirilecek hizmet süresi

Kamu çalışanlarının bazılarının kazanılmış hak aylık derece/kademelerinin belirlenmesinde esas alınan hizmet süreleri, kıdem yılı olarak kabul edilmektedir.

Kıdem süresinin tam yıl olan kısımlarının belli bir gösterge rakamı ve o dönemde geçerli aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutar ise kıdem aylığı miktarını vermektedir.

Kazanılmış hak aylık derece/kademesinin tespitinde esas alınan hizmetlerin en çok 25 yıllık kısmı kıdem aylığı hesabında kullanılmaktadır. 25 yılı aşan hizmet süreleri ise kıdem aylığı hesabına dahil edilmemektedir.

Kıdem aylığı göstergesi ve kıdem aylığının hesabı

375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname, kıdem aylığı gösterge rakamını “15” olarak belirlerken bu rakamı üç katına kadar artırma yetkisini Bakanlar Kuruluna vermiştir. Bakanlar Kurulu ise kıdem aylığı gösterge rakamını 01.01.1995 tarihinden geçerli olarak “20”ye yükseltilmiştir.

Kıdem aylığının brüt miktarı; “Kıdem Yılı X Kıdem Aylık Göstergesi X Aylık Katsayısı” şeklinde hesaplanmaktadır. Bulunan tutar üzerinden; emekli (sosyal güvenlik primi) kesintisi ile gelir ve damga vergisi kesintileri yapılmaktadır.

Kıdem aylığının maaşa ve emeklilik haklarına etkisi

Kıdem aylığı miktarı, kıdem yılındaki ve aylık katsayısındaki artışa bağlı olarak değişmektedir. Bu aylığın artması ise, maaş hesaplarına kıdem aylığı da dahil edilen kamu çalışanlarının emekli aylık ve ikramiye miktarlarının artması, kamu çalışanlarının bazılarının da aylık ücretlerinin artması sonucunu doğurmaktadır.

Öte yandan, kıdem aylığının brüt miktarı kamu çalışanlarının unvanlarına göre değil kıdem sürelerine göre değişmektedir. Ayrıca, kıdem aylığının net miktarı; uygulanan gelir vergisi oranına ve personelin 1 Ekim 2008 tarihinden önce veya sonra göreve başlamış olmasına göre değişmektedir.

Buna çerçevede, kıdem süresinin 1 yıl artmasının ve 25 yıllık kıdem süresinin aylık net maaş ile emeklilik haklarına etkisi konusunda memurunyeri.com olarak yaptığımız hesaplamaya aşağıda yer verilmiştir.

Tabloda yer alan bilgilere, 2015 yılı ilk altı ayında geçerli olan aylık katsayısı esas alınarak ve gelir vergisi oranı %15 şeklinde uygulanarak ulaşılmıştır. Hesaplama, uygulanan sosyal güvenlik primi kesintisi bakımından, 1 Ekim 2008 tarihinden önce işe girenlere göre hesaplanmıştır.

KIDEM  YILI AYLIK ÜCRETE ETKİSİ EMEKLİ AYLIĞINA ETKİSİ EMEKLİ İKRAMİYESİNE ETKİSİ
-Kıdem süresinin 1 yıl artmasının net etkisi  1,12 TL 1,26 TL 41,24 TL
-25 yıl ve daha fazla olan kıdem süresinin net etkisi 28,01 TL 31,35 TL 1.031,01 TL

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.