logo yeni

calisanlar2 copy

HANGİ MEMURLARIN EK ÖDEMESİ HER DERECEDE AYNI KALIYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

personel2012 yılı başından itibaren aylık maaşın bir unsuru haline gelmiş olan ek ödeme, Devlet memurlarının; hizmet sınıfları, kadro unvanları ve dereceleri itibariyle değişen oranlarda olabilmekle birlikte, bazı kadro unvanlarındaki memurların ek ödemesi hangi derecede olurlarsa olsunlar sabit kalmaktadır.

Aylık ücretlerini 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre alan Devlet memurları arasında ücret dengesini sağlamak amacıyla uygulamaya konulmuş olan “ek ödeme” düzenlemesinde, genel olarak memurların bulundukları unvanlardaki dereceleri (kadro/aylık) yükseldikçe yararlanacakları ek ödeme oranının da yükselmesi öngörülürken, bazı unvanlarda görev yapacaklar için farklı belirlemelere gidilmiştir. Ek ödeme cetveli için tıklayınız …

Ek ödeme

En yüksek Devlet memuru aylığının belli oranları şeklinde hesaplanan “ek ödeme” tutarı üzerinden sadece damga vergisi kesilmekte ve bu ödeme unsurunun memurların emeklilik haklarına herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Öte yandan, ek ödemeleri döner sermaye gelirlerinden karşılanan memurlara ek ödeme yerine döner sermaye ödemesi yapılmaktadır. Bu personele ödenecek sabit döner sermayenin miktarı ise unvanları itibariyle belirlenmiş ek ödemelerden düşük olamamaktadır. Ek ödeme yerine yapılan sabit döner sermaye ödemesine ilişkin ayrıntılar için tıklayınız…

Her derecede aynı oranda ek ödeme alan memurlar

Devlet memurlarından bazılarının ek ödemesi, bulundukları unvandaki her derece/kademe için aynı oranda belirlenmiştir. Bu unvanlardaki memurların derecelerinin değişmesi, yararlandıkları ek ödemenin oranında herhangi bir değişikliğe neden olmamaktadır.

Bulundukları unvanlardaki kadro/aylık dereceleri ne olursa olsun, ek ödemeleri aynı oran üzerinden ödenen Devlet memurları ve bu memurların 2015 yılı ilk altı ayına ilişkin belirlemelere göre aylık net ek ödeme miktarları konusunda bilgi vermesi bakımından, memurunyeri.com olarak bazı unvanlara ilişkin hazırladığımız tabloya aşağıda yer verilmiştir.

KADRO UNVANI EK ÖDEME ORANI NET EK ÖDEME MİKTARI
*Öğretmen (öğretmen unvanlı kadrolardaki yöneticiler dâhil) 65 486,01 TL
*Vaiz, Eğitim Görevlisi (DHS) 66 493,48 TL
*Cami Rehberi, Kuran Kursu Öğreticisi, Murakıp, Müezzin, Müezzin-Kayyım, İmam, İmam-Hatip 65 486,01 TL
*Emniyet Müdürü,   Emniyet Amiri, Başkomiser, Komiser,   Komiser Yardımcısı 74 553,30 TL
*Polis Memuru 75 560,78 TL

 Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.