logo yeni

calisanlar2 copy

HANGİ GÖREVDE BULUNURSANIZ TEMSİL TAZMİNATINIZ OLUR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 25657 sayılı Kanuna tabi Devlet memurlarından, makam tazminatı göstergesi belli bir rakamın üzerinde olan görevlerde bulunanalar, Temsil Tazminatından da yararlanmaktadırlar.

“Temsil Tazminatı” öngörülen görevlerde bulunanlardan, aylık ücretlerini 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre alanlar için bu tazminat aylık ücret ve emekli aylığı miktarını etkilerken, ücretlerini farklı düzenlemelere göre alanlar Devlet memurları için ise sadece emekli aylığı bakımından önem arz etmektedir.

12.02.2000 tarihi itibariyle yürürlüğe giren “Temsil Tazminatı” düzenlemesi; Makam Tazminatı göstergesi 7000 ve daha üst olan görevlerde bulunan Devlet memurları hakkında da uygulanmaktadır. Bu kapsamda, kadro unvanları için geçerli olan Makam Tazminatı göstergelerine göre belirlenen Temsil Tazminatı gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı ile Temsil Tazminatı miktarına ulaşılmaktadır.

(Bu yazımızda sadece 657 sayılı Kanuna tabi Devlet memurlarına ilişkin Temsil Tazminatından söz edilecek olup, diğer personel kanunlarına tabi kamu personeline ise değinilmeyecektir.)

Temsil Tazminatına hak kazanma

Aylıklarını 657 sayılı Kanuna göre alan Devlet memurlarının Temsil Tazminatı öngörülen bir göreve atanması durumunda, göreve başladığı tarihten itibaren aylık ücret hesabına bu tazminat da dahil edilecektir. Temsil Tazminatı ödemesinden sadece Damga Vergisi kesilmektedir. Öte yandan, farklı düzenlemeler çerçevesinde aylık ücretleri belirlenen Devlet memurlarının aylık ücretleri ise Temsil Tazminatından etkilenmemektedir.

Makam Tazminatı öngörülen görevlerde toplam en az iki yıl süreyle asaleten görev yapmış olan Devlet memurları emekliye ayrıldıklarında, memuriyette iken yararlandıkları en yüksek (bir kesenek kesilmesi yeterli) Temsil Tazminatı göstergesi üzerinden emekli aylığı alırlar. Bu tazminatın her 1000 gösterge rakamı, 2015 yılı ilk altı ayında emekli aylığında net 82,48 TL’lik artış sağlamaktadır. Temsil Tazminatının emekli ikramiyesi miktarına etkisi ise yoktur.

Temsil Tazminatı göstergeleri ve bunlardan yararlanan memurlar

KADRO VE GÖREV UNVANI TEMSİL TAZMİMATI GÖSTERGESİ
-Başbakanlık Müsteşarı 20.000
-Bakan Yardımcısı 20.000
-Diyanet İşleri Başkanı 19.500
-Müsteşar 19.000
-Vali 19.000
-Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri 19.000
-Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı 17.000
-Devlet Personel Başkanı 17.000
-Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı 17.000
-Gelir İdaresi Başkanı 17.000
-Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı 17.000
-Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanı 17.000
-Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı 17.000
-Türkiye İstatistik Kurumu Başkanı 17.000
-Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı 17.000
-Büyükelçiler (Türkiye'de sürekli görev yaptıkları sürede) 17.000
-Genel Müdürler 17.000
-Yukarıda sayılmayanlardan Ek Göstergesi 6400 ve daha fazla olanlar 17.000

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.