logo yeni

calisanlar2 copy

TOPLU SÖZLEŞMEDE MEMUR İSTEDİĞİNİ ALABİLECEK Mİ?

Aktif . Yayınlanma Ücret

toplu sozlesme 2Kamu çalışanlarının maaşlarına 2016-2017 yıllarında verilecek zam oranlarının ve diğer taleplerin görüşüleceği toplu sözleşme görüşmeleri bu yıl farklı geçebilir.

Önümüzdeki süreç içinde nasıl bir hükümet oluşacağı henüz netlik kazanmamışken, bu yılki pazarlıklarda memur tarafının elinin, kamu işverenine göre daha güçlü olması mümkün görünüyor.

2013 toplu sözleşmesi reel kayıplara yol açmıştı

Geçtiğimiz yıllarda yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde alınan zamlar, memura ekstra bir katkı sağlamazken, bir çok hesaba göre reel ücret kayıplarına da yol açmıştı. Özellikle 2013 yılı toplu sözleşme görüşmelerinde alınan zam çok tartışılmış ve memurun reel kayıplarına yol açmıştı. Bu konuda sitemizde yer alan haberlerden birine buradan bakabilirsiniz.

Geçmiş yıllarda alınan zam oranları:

  OCAK TEMMUZ
YIL ZAM ENF. FARKI ZAM ENF. FARKI
2011 %4 %0.21 %4 0
2012 %4 %2.68 %4 0
2013 %3 %0.14 %3 %1
2014 175 (Seyyanen brüt) 0 175 (Seyyanen brüt) 0
2015 %3  Belli olmadı. %3  Belli olmadı.

Görüşmeler Ağustos ayı ilk iş günü

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Ve Toplu Sözleşme Kanununun 31 inci maddesinde yer alan, “Toplu sözleşme görüşmelerine, ağustos ayının ilk işgünü Kamu İşveren Heyeti Başkanınca belirlenen ve Kamu Görevlileri Sendikaları Heyetine dahil konfederasyonlara görüşmelerin başlamasından en az bir hafta önceden bildirilen yerde başlanır.” hükmüne göre, bu yılki toplu sözleşme görüşmeleri 3 Ağustos’ta başlayacak.

Koalisyon ya da azınlık hükümeti

Ağustos ayının ilk iş güne kadar yeni Meclis’ten çıkacak koalisyon veya seçim hükümeti, bu yılki toplu sözleşme görüşmelerinde memurun elini güçlendirecek gibi görünüyor. Koalisyon, seçim veya azınlık hükümetinin memurun taleplerine karşı daha yumuşak davranması beklenirken, kamu çalışanlarının özellikle 2013 yılındaki reel bazlı kayıplarının telafisi de mümkün olabilir.

Kamu işçilerinin zammı alt sınır olmalı

Bu yılki görüşmelerde memurun elini güçlendirecek bir başka konu ise kamu işçilerinin toplu iş sözleşmesinden çıkan nispeten yüksek zam oranları olacak. Toplu iş sözleşmelerinde bu yıl kamu işçilerine sağlanan katkıların memurlar için de alt sınır olması gerektiğini düşünüyoruz. Kamu işçilerinin geçen haftalarda imzalanan sözleşmesine göre kazanımları şöyle olmuştu:

-2015'in ilk 6 ayı için yüzde 6, ikinci 6 ay için 5'lik ücret artışının yapılarak, toplamda yüzde 11.3'lük artış sağlandı,

-Aylık brüt çıplak ücretleri 2 bin 150 liranın altında olanlara 100, 2 bin 150 ila 2 bin 250 lira arasındakilere 75 lira, 2 bin 250 ile 2 bin 350 lira arasında olanlara ise seyyanen 50 liralık artış yapıldı.

-Ayrıca 2015 ve 2016'da yılda bir defa olmak üzere tüm işçilere 'denge ödeneği' adı altında 500 liralık bir ödeme yapılacak.

-2016 yılında Orta Vadeli Program'da öngörülen yüzde 3'lük artışlar sağlanacak, ayrıca enflasyon farkları da eklenecek.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.