logo yeni

calisanlar2 copy

43 BİN KAMU İŞÇİSİNİN ZAMLARI NE KADAR OLDU?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 9Hak-İş Konfederasyonu'nun örgütlü olduğu 13 işletmede, 43 bin işçiyi ilgilendiren "Kamu Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Protokolü" çerçevesinde kamuda çalışan işçilerin 2015-2016 yılı zamları beli oldu.

Buna göre kamu işçisine,

-2015'in ilk 6 ayı için yüzde 6, ikinci 6 ay için 5'lik ücret artışının yapılarak, toplamda yüzde 11.3'lük artış sağlandı,

-Aylık brüt çıplak ücretleri 2 bin 150 liranın altında olanlara 100, 2 bin 150 ila 2 bin 250 lira arasındakilere 75 lira, 2 bin 250 ile 2 bin 350 lira arasında olanlara ise seyyanen 50 liralık artış yapıldı.

-Ayrıca 2015 ve 2016'da yılda bir defa olmak üzere tüm işçilere 'denge ödeneği' adı altında 500 liralık bir ödeme yapılacak.

-2016 yılında Orta Vadeli Program'da öngörülen yüzde 3'lük artışların sağlanacak, ayrıca enflasyon farkları da eklenecek.

Bakan Çelik, Hak-İş'e bağlı Öz Orman-İş Sendikası'nın yaşadığı işveren işçi sendikası arasındaki sorunların da çözüldüğü, geçmiş dönemlere ait işçiden geri ödemesiyle ilgili talep edilen bazı ödeme ve ücretlerin dondurulduğunu vurgulayarak, işçilerin herhangi bir mağduriyet yaşamaması konusunda mutabakat sağlandığını kaydetti. Bakan Çelik, Öz Gıda-İş bünyesinde Çay-Kur ve Et Balık'ta ilave bazı iyileştirmelerle ilgili değerlendirme yaptıklarını ve işletme sözleşmelerinde iyileştirmelerin dikkate alınacağını belirtti.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ise, "Sayın Bakan için bundan sonra hatırlayacağı en son toplu iş sözleşmesi Hak-İş ile imzaladığı çerçeve protokol olacaktır. Bu da bizim için tarihi öneme sahip. Hep hatırlayacağız. Biz Faruk Çelik'i hep özel bir şekilde anacağız. Kendisiyle bundan sonra da beraber çalışmayı arzu ederiz. Sayın bakanımız siyasette ve bundan sonraki görevinde bir ara verecekse biz kendisiyle çalışmayı teklif ediyoruz" dedi. Arslan'ın konuşması üzerine Bakan Çelik esprili bir dille "Ben bir sendika kurmayı düşünüyorum" karşılığını verdi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.