logo yeni

calisanlar2 copy

MAYIS ENFLASYONU İLE BİRLİKTE MEMURUN TEMMUZ'DA ALACAĞI ZAM NE KADAR OLDU?

Aktif . Yayınlanma Ücret

enflasyonTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıklarken, kamu çalışanlarının alacağı enflasyon farkı zammı da geçen aya göre değişti.

Açıklanan rakamlara göre, TüFE, 2015 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %0,56, bir önceki yılın aynı ayına göre %8,09 artış gösterdi.

En yüksek ve en düşük

Ana harcama grupları itibariyle 2015 yılı Mayıs ayında endekste yer alan gruplardan en fazla fiyat artışı, ulaştırmada %1,76, lokanta ve otellerde %1,20, eğlence ve kültürde %1,08 ve ev eşyasında %0,82 artış gerçekleşti.

En fazla fiyat düşüşü ise %2,68 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu. Ana harcama grupları itibariyle 2015 yılı Mayıs ayında endekste düşüş gösteren bir diğer grup ise %0,16 ile haberleşme oldu.

Aylık en yüksek artış %1,08 ile Erzurum, Erzincan, Bayburt’da oldu

26 bölge içinde, bir önceki yılın Aralık ayına göre en yüksek artış %6,17 ile TR63 (Hatay, K.Maraş, Osmaniye) bölgesinde, bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek artış %9,42 ile TRC1 (Gaziantep, Adıyaman, Kilis) bölgesinde ve on iki aylık ortalamalara göre en yüksek artış %9,10 ile TR51 (Ankara) bölgesinde gerçekleşti.

Mayıs 2015’te endekste kapsanan 426 maddeden; 67 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 269 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 90 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti.

Memur ne kadar enflasyon farkı alacak?

Yılın ilk 5 ayında enflasyon % 5.30’a ulaşırken, Devlet memurlarının ilk 6 ayda aldıkları %3 zam aşılmış oldu. Enflasyon rakamlarının bu düzeyde kalması halinde Temmuz ayında memurlara %3 altı aylık zam dışında enflasyon farkı zammı da yapılacak. Şu anki rakamlara göre, kamu çalışanları Temmuz'da % 2.30 enflasyon farkı zammı alacak.

Kendi maaşınızı hesaplamak için tıklayın.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.