logo yeni

calisanlar2 copy

KAMU İŞÇİSİNE YAPILAN ZAM MEMUR ZAMMINI İKİYE KATLADI

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 13Kamuda Çalışan İşçilerin Toplu İş Sözleşmesine Esas Teşkil Edecek Çerçeve Anlaşma Protokolü basın toplantısı ve imza törenine katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, kamu işçilerine yapılacak zam oranını da açıkladı.

500 TL denge ödeneği

Davutoğlu, yılda bir defa olmak üzere, tüm işçilere denge ödeneği olarak 500 Türk Lirası ödeme yapılacağını belirterek, "Ücret zammı olarak 2015'in birinci altı aylık döneminde yüzde 6, ikinci altı aylık dönemi için yüzde 5 oranında olmak üzere toplamda yüzde 11,3 oranında artış yapılmıştır" dedi.

Başbakan Davutoğlu iyileştrme ile ilgili olarak, "Düşük ücretlilerde aylık 50 Türk Lirası ile 100 Türk Lirası iyileştirme yapılmıştır. Düşük ücretten kasıt da aylık 2 bin 150 Türk Lirasının altında olan işçilerin aylık brüt çıplak ücretlerine, 2 bin 150 Türk Lirasını geçmemek üzere 100 Türk Lirası her ay için iyileştirme yapılacak. 2 bin 151 Türk Lirası ile 2 bin 250 Türk Lirası olan aylık brüt çıplak ücretlerine aylık 2 bin 250 Türk Lirasını geçmemek üzere 75 Türk Lirası, 2 bin 251 Türk Lirası ile 2 bin 350 Türk Lirası arasındaki işçilerin aylık brüt çıplak ücretlerine, 2 bin 350 Türk Lirasını geçmemek üzere aylık 50 Türk Lirası iyileştirme yapılacaktır." dedi.

Taşeron işçiler

Başbakan taşeronlarla ilgili olarak, "Kamuoyunda taşeron olarak bilinen asıl hususlara net bir çözüm getirmeye kararlıyız. Asıl işte çalıştırılan alt işveren işçilerinin kadroya alınmasına ilişkin çalışmalar süratle tamamlanacak. Geçen sene bu konuda kanuni düzenleme yaptık. Bu düzenlemeyle yetki Bakanlar Kuruluna verildi. Bakanlar Kurulumuz bütün ilgili kurumları talimatlandırdı. Bu konuda atılacak adımlar hususunda da bu konuyu kesinlikle seçimlere müteakip çözüme kavuşturacağız. Hiçbir şekilde taşeron işçilerimiz mağdur edilmeyecek. Asıl işte çalıştırılanlar kesinlikle alt işveren işçi kadroları yani taşeron işçi olarak çalıştırılmayacaklar. Asıl işçiler kadroya alınacak. Yardımcı işçi statüsündekiler de belirlenecek. Bundan sonra asıl iş ile yardımcı iş arasındaki ayrım net ve açık bir şekilde herkes bilecek. İşe girerken de herkes hangi işe niçin girdiğini bilmiş olacak"diye konuştu.

Özel güvenlik elemanları

Özel güvenlik elemanları, mağdur edilmeden çalışma koşulları kapsamında yeni bir düzenleme yapılacağını belirten Davutoğlu,"Özel güvenlik elemanı olarak çalışanların hiçbirisi mağdur edilmeyecek. Çok ihtiyaç hissedilen alanlarda atılacak adımlar olur. Var olan statüyle çalışanların o statüyle devam etmesi olur. Sadece kritik kamu kurumlarında adliye gibi havaalanları gibi özel düzenlemelere gidebiliriz. Oradaki özel güvenlik elemanlarının hiçbirinin herhangi bir şekilde mağduriyetleri olmayacak. Geniş kapsamlı düzenleme ile bir etkilenme söz konusu olmayacak. Kritik olan kurumlarda bazı tedbirler alınacak. Kimse bundan olumsuz etkilenmeyecek" ifadelerini kullandı.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.