logo yeni

calisanlar2 copy

EŞİ ÇALIŞAN MEMUR İLE EŞİ ÇALIŞMAYAN MEMUR MAAŞI ARASINDA NE KADAR FARK VAR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 11Eşi çalışmayan Devlet memurları, eşlerinden dolayı her ay maaşlarıyla birlikte aile yardımı ödeneği almakta ve uygulanan asgari geçim indirimi nedeniyle daha yüksek net maaş almaktadırlar.

Memurların eşlerinin çalışmamasının aylık net maaşlarına etkisi, aylık katsayısındaki artışa ve yılbaşında geçerli olan asgari ücret miktarındaki artışa bağlı olarak değişmektedir.

Çalışmayan eş için ödenecek aile yardımı miktarı

2015 yılı ilk altı ayı için geçerli olan aylık katsayısına göre, çalışmayan eş nedeniyle memura aylık net 169,26 TL aile yardımı ödenmektedir.

Her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan ya da sosyal güvenlik kurumundan aylık almayan eş, aile yardımı ödemesi bakımından çalışmayan eş sayılmaktadır.

Aile yardımı ödeneğine ilişkin ayrıntılar için tıklayınız …

Çalışmayan eş için yararlanılacak asgari geçim indirimi miktarı

1 Ocak 2015 tarihi itibariyle geçerli olan asgari ücret miktarına göre, 2015 yılında çalışmayan eş nedeniyle yararlanılacak asgari geçim indiriminden dolayı memurun aylık net maaşı 18,02 TL daha fazla olacaktır.

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinde yer bilgilere göre, emekli olan veya serbest çalışan eş, asgari geçim indirimi uygulaması bakımından çalışmayan eş sayılmaktadır.

Asgari geçim indiriminin 2015 yılı miktarlar konusundaki ayrıntılar için tıklayınız …

Eşin çalışma durumuna bağlı olarak aylık net maaşta görülecek toplam fark

Tüm şartları aynı olmakla birlikte, eşi çalışan memur ile eşi çalışmayan memur arasında, 2015 yılının ilk altı ayında aylık net 187,28 TL maaş farkı olacaktır.

Aşağıdaki tabloda, eşi çalışmayan memurun aylık net maaşının eşi çalışanlara göre ne kadar fazla olduğu görülmektedir.

  Aile Yardımı Asgari Geçim İndirimi Aylık Net Maaş Farkı
Çalışmayan eş 169,26 TL 18,02 TL 187,28 TL

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.