logo yeni

calisanlar2 copy

RİSKLİ İŞLERDE ÇALIŞANLARA NE KADAR YAN ÖDEME YAPILIYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

risk657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre aylık alan Devlet memurlarından, hayat ve sağlık için tehlikesi bulunan hizmetlerde çalışanlara yan ödeme olarak iş riski zammı da verilmektedir.

Devlet memurlarından hangilerine ve hangi puanlar esas alınarak iş riski zammı ödeneceği hususu Devlet Memurlarına Ödenecek Zam Ve Tazminatlara İlişkin Kararnamede düzenlenmiştir.

İş riski zammına ilişkin bazı hususlar

*İş riski zammından tüm memurlar yararlanamamaktadır. Hayat ve sağlık için tehlike arzeden hizmetlerde çalışanlara ödenmektedir.

*İş riski zammı puanı “1000” puandan fazla olamamaktadır. (Yer altı maden ocaklarında çalışanlar, Uzman Veteriner Hekim, Veteriner Hekim, Veteriner Sağlık Teknikeri ve Veteriner Sağlık Teknisyeni olarak görev yapanlar için ödenecek iş riski zammı hariç)

*Memurlara; unvanları, sınıfları, eğitimleri, hizmet yılları, aylık dereceleri veya çalıştıkları kurumlara göre  belirlenen iş riski zammı puanlarının “Yan Ödeme Katsayısı” ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda yan ödeme yapılmaktadır. Bu şekilde bulunacak miktardan damga vergisi ve gelir vergisi kesilmektedir.

*Kapsamdaki memurların aylık gelirleri içerisindeki miktarı çok düşük olan iş riski zammı, emeklilikte alınacak aylık ve ikramiye miktarını etkilememektedir.

*2015 yılı ilk altı ayı için geçerli olan yan ödeme katsayısı “0,025149”dir. Bu katsayıyı esas alarak memurunyeri.com olarak yaptığımız hesaplamaya göre, %15 gelir vergisi diliminde her “100” puanlık iş riski zammının memur maaşına net etkisi “2,12 TL” olmaktadır.

İş Riski Zammı ödenen bazı memurlar ve zam puanları

Kadro (Görev) Unvanı İş Riski Zammı puanı
*Veteriner Hekimler,  Veteriner Sağlık Teknikeri, Veteriner Sağlık Teknisyeni 2000
*Adli Tıp Kurumunda; Şube Müdürü, Eczacı, Silah Muayene Memuru,  Sağlık Teknisyeni ve Yardımcısı, Laborant,  Laborant Yardımcısı, Hemşire 600
*İnfaz ve Koruma Başmemuru, İnfaz ve Koruma Memuru 600
*Su Altında Araştırma Yapan; Müze Müdürü, Müze Müdür Yardımcısı, Müze Araştırmacısı, Arkeolog 575
*Kaymakam 500
*İcra Müdürü, İcra Müdür Yardımcısı 500
*Tabip, Diş Tabibi, Eczacı, Bakteriyolog, Biyolog, Eczacı, Tıbbi Teknolog, Sağlık Memuru, Hemşire, Ebe, Sağlık Teknikeri, Laboratuvar Teknisyeni, Hemşire Yardımcısı, Laborant 500
*Bilgisayar İşletmeni, Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni 500
*Cezaevlerinde görevli öğretmen 450
*Emniyet Amirleri, Başkomiser, Komiser, Komiser Yardımcısı, Polis Memuru  400
*Adalet Bakanlığında; Psikolog, Sosyal Çalışmacı, Pedagog 325
*Emanet Memurları (Adliyede), İdare Memurları (Ceza ve Tevkif Evlerinde) 300
*Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelinden; Yataklı ve Yataksız Tedavi Kurum ve Kuruluşları ile Islah Kurum ve Enstitüleri, Hayvan Yetiştirme ve Temin Laboratuvarlarında görev yapan Hasta Bakıcı, Hayvan Bakıcısı, Hizmetli, Hademe, Odacı  300
*Çarşı ve Mahalle Bekçisi 275
*Teknik Hizmetler Sınıfı personelinden, radyoaktif ve zehirli maddelerle çalışanlar 250
*Öğretmen 250
*İtfaiye Teşkilatında; Amir, İtfaiyeci, Başçavuş, Çavuş, Onbaşı, Er, Operatör, Şoför   200
*Belediye zabıta teşkilatında; Amir, Başkomiser, Komiser, Komiser Yardımcısı, Memur ile Belediye Trafik Memurları 175
*Koruma ve Güvenlik Görevlisi, Güvenlik Görevlisi,  Koruma Amir Yardımcısı, Koruma Memuru                175

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.