logo yeni

calisanlar2 copy

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞININ 750 TL'YE YÜKSELMESİ BEKLENİYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 129 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisi Temmuz ayında alacağı zam, Haziran enflasyonu sonrasında netleşecek. Geçtiğimiz ay içinde çıkan torba yasa ile birlikte, enflasyon farkı dışında maaşı bin liranın altında olanlara 100 TL, seyyanen zam verilirken, maaşı bin liranın üzerindekilere ise maaşları bin 100 liraya tamamlanacak şekilde seyyanen zam yapılacak.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerin ne kadar enflasyon zammı alacağı bu yılın ilk 6 aylık döneminde ortaya çıkacak enflasyon oranlarına göre şekillenecek. Bu rakam da,  3 Temmuz'da Haziran ayı enflasyon rakamının açıklanması ile birlikte belli olacak. Ancak ilk 4 aylık enflasyonun yüzde 4.71 çıkmasının ardından, uzmanlar ilk yarı enflasyonunun yüzde 5.5 çıkacağı öngörüsünde bulundu. Bu öngörü tutarsa, 8.9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisinin tamamı Temmuz'da yüzde 5.5 zam alacak. Şartları uyan emekliler, Temmuz'da, bu zamma ek olarak seyyanen artış düzenlemesinden de yararlanacak.

Türkiye Emekliler Derneği verilerine göre; en düşük SSK ve Bağ-Kur emekli aylığı şu an 616 lira. Yüzde 5.5 zam ve 100 liralık seyyanen artışla birlikte, Temmuz'da en düşük emekli aylığı 750 liraya yükselecek. Seyyanen zam düzenlemesi hayata geçirilmeseydi, en düşük emekli aylığı yüzde 5.5 zam ile 650 lira olacaktı. Temmuz maaşına yansıyacak çifte zam ile birlikte en düşük Bağ-Kur esnaf emekli aylığının 832 liradan 977 liraya, en düşük işçi emeklisi aylığının 700 liradan 838 liraya çıkması bekleniyor. Kesin rakam, 3 Temmuz'da ilk 6 aylık enflasyonun açıklanmasıyla ortaya çıkacak.

Memur emeklileri ise seyyanen zamdan yararlanamayacak, ancak enflasyon farkkına ilişkin zammı alacak. Memur emeklisi iseniz maaşını buradan kendiniz hesaplayabilirsiniz.

 

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.