logo yeni

calisanlar2 copy

ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞI %5 ARTACAK

Aktif . Yayınlanma Ücret

emekli2Emekli olduğu halde geçim sıkıntısı çekmeye devam ederek, çalışmak zorunda kalan emeklilerden haksız yere yapılan SGDP kesintisi azalıyor.

Torba Kanunda yapılan değişiklik sebebiyle, temmuz ayı itibariyle çalıştığı için maaşından kesinti yapılan emeklilerin maaşında %5 artış olacak. Bu şekilde çalışan emeklilerin maaşına aylık ortalama 50 TL zam gelmesi bekleniyor. Bunun dışında, bu şekilde çalışan emekliler enflasyon farkı ve zamdan da yararlanabilecek.

SGDP kesintisi azalıyor

Mevzuata göre, emeklilerin bir işyerinde çalışması durumunda, Sosyal Güvenlik Destek Primi adı altında maaşlarında kesinti yapılmakta idi. Emekli, eğer bir işyerinde çalışıyorsa SGDP kesintisi işveren tarafından ödenmekte iken, emekli kendine ait bir işyeri açarsa ya da şirket ortağı olursa, SGDP kesintisi maaşından yapılmaktaydı. Bu kesinti oranı %15 olarak uygulanmakta iken torba kanunda yapılan değişiklik ile kesinti oranı %10’a düşürüldü. Uygulamaya temmuz ayında girecek olan bu düşüş sebebiyle, emekli olup ta halen çalışmakta olan ve maaşlarından SGDP kesintisi yapılan emeklilerin maaşlarında ekstra %5 lik bir artış gerçekleşmiş olacak.

Bu hesaba göre, 1000 TL maaş alan bir emeklinin maaşından haziran ayı maaşında 150 TL kesilmekte iken, Temmuz ayı maaşında kesinti 100 TL’ye düşecek ve böylece çalışan emeklinin maaşına 50 TL zam gelmiş olacak.

Torba yasa görüşmelerinde muhalefet, SGDP kesintisinin tümden kaldırılmasını istemiş ancak, hükümet karşı çıkarak, %15 oranında ki kesintiyi %10’a düşürmüştü.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.