logo yeni

calisanlar2 copy

HİZMETLİ, MEMUR, VHKİ, ŞEF, MÜDÜR MAAŞI KURUMLARA GÖRE NE KADAR DEĞİŞİYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas13Kamu kurum ve kuruluşlarında “Hizmetli”, “Memur”, “VHKİ”, “Şef” ve “Müdür” unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurları, çalıştıkları kurumlardan kaynaklı olarak farklı ücret alabilmektedirler.

Bazı kurumlarda çalışan personel için tazminat ödemesinin farklı belirlenmiş olması ve mahalli idareler personeline sosyal denge tazminatı ile ikramiye ödemesi de yapılabilmesi, aynı unvandaki Devlet memurlarının çalıştıkları kurumlara göre aylık gelirlerinin farklı olması sonucunu doğurmaktadır.

Kurumlara göre değişen tazminat

Devlet memurlarına aylık ücretin bir unsuru olarak ödenen tazminatlar, bazı kurumlar için farklı belirlenmiştir. Örneğin; Yüksek Mahkemeler, Yüksek Seçim Kurulu, Sayıştay, İl ve İlçe Seçim Kurulları ile adli, idari ve askeri yargıda (Ceza İnfaz Kurumları ve İcra Müdürlükleri personeli dahil) fiilen görev yapan memurlara Adalet Hizmetleri Tazminatı ödenirken, bu tazminatın miktarının diğer kurumlardaki emsal personele ödenen Özel Hizmet Tazminatından yüksek olduğu görülmektedir.

Mahalli idareler personeli

Belediyelerde ve İl Özel İdarelerinde görev yapan personele, sosyal denge tazminatı ve ikramiye ödemesi de yapılabilmektedir. Bu tür ödemelerin diğer kurumlarda olmaması nedeniyle, mahalli idarelerde görev yapan ve bu ödemelerden yararlanan personel, diğer kurumlardaki emsali Devlet memurlarına göre daha yüksek aylık gelir elde edebiliyor.

Bu yazımızda, sosyal denge tazminatı ve ikramiye ödemelerinden de yararlanma imkanı olabilen mahalli idareler personeline değinilmeyecek, sadece tazminat farkı nedeniyle görülen aylık net maaş farkından söz edilecektir. Sosyal Denge Tazminatı ve İkramiye ödemesine ilişkin ayrıntılı yazımız için tıklayınız …

Tazminat farkı nedeniyle oluşan aylık net maaş farkı

Çalıştıkları kurumlara özgü tazminat ödemesi nedeniyle aylık ücretleri farklı olan Devlet memurları arasında, “Hizmetli”, “Memur”, “VHKİ”, “Şef” ve “Müdür” unvanlı kadrolarda görev yapanlar da yer almaktadır.

Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil “Hizmetli”, “Memur”, “VHKİ”, “Şef” ve “Müdür” unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurlarından; lisans mezunu, kazanılmış hak aylık derece/kademesi ¼ ve hizmet süresi 30 yıl olanların, çalıştıkları kurumlara özgü tazminat ödemesi nedeniyle aylık maaş miktarları arasındaki fark konusunda bilgi olması bakımından memurunyeri.com olarak yaptığımız çalışmada aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır.

KURUMU AYLIK NET MAAŞ
HİZMETLİ MEMUR VHKİ ŞEF MÜDÜR

-Anayasa Mahkemesi

-Yargıtay

-Danıştay

-Sayıştay

-Yüksek Seçim Kurulu

-İl ve İlçe Seçim Kurulları

-Adli, İdari ve Askeri Mahkemeler

-Ceza İnfaz Kurumları

-İcra Müdürlükleri

2.140 TL 2.397 TL 2.749 TL 2.828 TL 3.734 TL
Diğer Kurumlar (Mahalli idareler hariç) 2.058 TL 2.330 TL 2.412 TL 2.454 TL 3.434 TL
Fark 82 TL 67 TL 337 TL 374 TL 300 TL

NOT: Hesaplamada;

*Hizmetli ve Memurun kadro derecesinin 5, VHKİ ve Şefin kadro derecesinin 3, Müdürün kadro derecesinin 1 olduğu varsayılmıştır.

*2015 yılı ilk altı ayı için geçerli olan katsayılar kullanılmıştır.

**Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (veya eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

**Döner sermayeden yararlananlar için, sabit döner sermaye ödemesi (net ek ödeme miktarı kadar) hesaplamaya dahil edilmiştir.

**Görev yapılan kurumlardan kaynaklı yan ödeme fazlalıkları dikkate alınmamıştır.

*Sendika aidatı kesintisi ve toplu sözleşme ikramiyesi dahil edilmemiştir.

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.