logo yeni

calisanlar2 copy

KAMUDA GÖREV YAPAN AVUKATLAR ÖZLÜK HAKLARI BAKIMINDAN DERTLİ

Aktif . Yayınlanma Ücret

avukatKamu kurum ve kuruluşlarında Avukatlık Hizmetleri Sınıfına dahil Avukat unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurları, aylık ücretlerinin düşük olmasından yakınırken, ek göstergelerinin 1 inci derece kadro için 3600’e yükseltilmesini bekliyorlar.

“Avukat” unvanlı kadrolarda bulunan memurların aylık ücretleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre belirlenirken, bu kadrolarda bulunanların vekalet ücretinden yararlanmaları da mümkün olabilmektedir.

Aylık ücretleri

2015 yılı ilk altı ayında geçerli olan katsayılara göre, Devlet memuru olarak Avukat kadrosunda görev yapanların aylık net ücretleri, bazı hizmet yılı ve derece/kademelerde bulunanlar için, aşağıda belirtilen miktarlarda olacaktır.

DERECE/ KADEME HİZMET YILI AYLIK NET MAAŞ
1/4 30

3.339 TL

3/1 12 3.175 TL
5/1 10

3.028 TL

9/3 Yeni başlayan 2.886 TL

Not:

-Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar ve çocuksuz avukata göre değerlendirme yapılmıştır.

-Gelir Vergisi oranı %15 olarak uygulanmış ve vekalet ücretleri dikkate alınmamıştır.

-Hizmet yıllarına karşılık gösterine derece/kademeler tahmini olarak alınmıştır.

Emeklilik hakları

Avukat kadrosu için makam ve temsil/görev tazminatı belirlenmemiş olup, ek gösterge ise 1. derece kadro için 3000 olarak belirlenmiştir.

Bu belirlemeler nedeniyle, Avukatların emekli olmaları durumunda elde edecekleri emekli ikramiyesi ve emekli aylığı miktarı düşük seviyelerde kalmaktadır.

30 yıl hizmet süresi sonrasında emekli olan bir Avukatın alabileceği aylık ve ikramiye tutarı 2015 yılı ilk altı ayında aşağıdaki miktarlarda olacaktır.

UNVAN DERECE KADEME HİZMET YILI EMEKLİ AYLIĞI EMEKLİ İKRAMİYESİ
Avukat 1/4 30 1.802 TL 64.961 TL

Vekalet ücreti

Kamu kurumlarında görev yapan Avukatlara vekalet ücreti de ödenebilmektedir.

İdareler lehine karara bağlanan ve tahsil olunarak kurumların emanet hesabında toplanan vekalet ücretlerinden, Avukatlar da yararlanmaktadırlar.

Avukatlara ödenebilecek vekalet ücretinin yıllık tutarı, 13.000 gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak aylık brüt tutarın en çok 12 katı kadar olabilmektedir.

2015 yılının ilk altı ayında geçerli olan katsayıya göre, Avukatların alabileceği vekalet ücreti yıllık en çok brüt 12.372 TL olmaktadır. %15 Gelir Vergisi diliminde bu ücret net 10.422 TL olacaktır. Bazı üst kurullarda görev yapan Avukatların yıllık vekalet ücretinin daha yüksek olduğu da bilinmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.