logo yeni

calisanlar2 copy

EMEKLİ İKRAMİYESİNDEKİ AY VE GÜN HESABI ADALETSİZLİĞİNİN DÜZELTİLMESİ İSTENDİ

Aktif . Yayınlanma Ücret

emekli3Enerji Bir-Sen, memurların emeklilik ikramiyesinin hesabındaki eksikliğin giderilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) başvurdu.

Maaşta var, ikramiyede yok

Memurların çalıştıkları sürelerin ay ve gün olan kısmı emekli maaşının hesabında dikkate alınmakta iken, emekli ikramiyesinin hesabında dikkate alınmamaktaydı.

İşçide var memurda yok

Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram TONBUL, işçilerin kıdem tazminatında aylar ve günlerin de hesaplandığını belirterek, bu durumun işçi ile memurlar arasında adaletsizliğe yol açtığını söyledi.

Tonbul, bu sorunun düzeltilmesi gerektiğini belirterek, ''28 yıl 11 ay 20 gün hizmet süresi olan bir memurun emekli ikramiyesi, sadece 28 yıl üzerinden hesaplanıyor. 11 ay 20 günlük süreye tekabül eden emekli ikramiyesi memura verilmiyor. Memurların emekli ikramiyesinin hesaplanmasıyla ilgili 5434 sayılı Kanun'un 89. maddesinde 'her tam fiili hizmet yılı için' ifadesinin 'ay ve günleri' de kapsayacak şekilde değiştirilmesiyle, bu mağduriyet kalıcı olarak ortadan kalkacak. Sorunun çözümü iki kelimenin eklenmesine bakıyor.'' ifadelerini kullandı.

Gerekirse yargıya taşınacak

Başkan Tonbul, bu adaletsizliğin giderilmesi için SGK’ya başvurduklarını ve 2 milyon 800 bin memuru ilgilendiren bu düzenlemenin yapılması konusunda olumlu cevap alamazlarsa, konuyu yargıya taşıyacaklarını belirtti.

Emekli maaşınız ve ikramiyenizin hesabını sitemizin hazırlığı motordan yapabilirsiniz.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.