logo yeni

calisanlar2 copy

MALİYE BAKANINA GÖRE EMEKLİLERİN DÜŞÜK MAAŞ ALMASININ SEBEBİ

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas2Bir televizyon kanalında canlı yayına katılan Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK, emekli maaşlarına zam yapılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Emekliye iki kat verirdik

Şimşek kendisine sorulan, emekliye verilecek kaynak olup olmadığı yönündeki soruya, "Türkiye geçmişte popülizm yapmasaydı ve o popülizm sonucu Türkiye'de sorunlar derinleşmeseydi biz bugün emeklilerimize bırakın bin 500 lirayı, biz bugünkü emekli maaşlarını aynı kaynakla ikiye katlardık" dedi.

Emekli maaşlarının düşük olması yaş ortalamasının düşürülmesi sebebiyle

Bakan Şimşek, emeklilerin düşük maaş almasını 1990 lı yıllarda emeklilik yaş sınırının kaldırılmasına bağlayarak, ülkemizde emekli olma yaş ortalamasının 44 olduğunu, emeklilik yaşının OECD'nin 30 ülkesinde 65, 4 ülkenin ise 60-65 yaş arası olduğunu belirtti. Şimşek ülkedeki emeklilik yaşı ortalamasının, OECD ülkelerindeki gibi olması durumunda emekli sayısının 11 milyon yerine, 5-6 milyon olacağını, dolayısıyla iki kat maaş alacağını savundu.

Önce büyütelim sonra dağıtalım

Maliye Bakanı, Türkiye'nin gelirini artıracak projeler ortaya koyduklarını, söz konusu gelirin artması halinde emeklinin de asgari ücretlinin de daha fazla maaş alabileceğini ve asgari ücretlinin de emeklilerin de kesinlikle daha iyi koşulları hak ettiğini belirtti. Bakan Şimşek, "Biz bunu dünya gerçeklerinden bağımsız, hesapsız yaparsak, Türkiye krize gider. Muhalefetin önerisi bu. Onlar 90'ların söylemleri. bizim önerimiz şu; biz önce zor kısmı başaralım, reformu yapalım, ülkeyi büyütelim ve bunu da emeklimize, işçimize dağıtalım" dedi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.