logo yeni

ÖĞRETMENLER PAZARTESİ GÜNÜ İLK DERSE GİRMİYOR

Aktif . Yayınlanma Sendika

ogretmen4Yalova Valisi Selim Cebiroğlu tarafından azarlanan ve protesto gösterisinde kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden matematik öğretmeni Halil Serkan Öz için Pazartesi günü derse girmeme eylemi yapılacak.

"Öğretmene saygısızlık moda haline gelmiş"

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “Öğretmen ve eğitim çalışanlarına saygısızlık adeta moda haline gelmiş, Yalova'da yaşanan elim olay bardağı taşırmıştır. Öğretmen ve eğitim çalışanlarına itibar istemek en tabi hakkımızdır. Bu konulara dikkat çekmek amacıyla 6 Nisan Pazartesi günü Katılmak isteyen diğer sendikalarla birlikte ilk derse öğretmenlerimiz girmeyecek ve ilk derste öğretmenler odalarında yaşanan itibar kaybını dile getiren bildiriler iş yeri temsilcilerimizce okunacaktır. Tüm teşkilatımıza duyurulur.” açıklamasında bulundu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Merih Eyyüp Demir, protesto amacıyla pazartesi günü sendikalarına bağlı öğretmenlerin de katılımıyla ilk derse girmeyeceklerini söyledi.

Sendikal eylemlere katılma hakkı

Demir yazılı açıklamasında, “Yalova’nın Sayın Valisi Selim Cebiroğlu’nun, Termal Fen Lisesi’ni ziyaretinde, meslektaşımız Halil Serkan Öz’e karşı sergilemiş olduğu çirkin tutumu, öğretmenimizin hayatına mal olan üzücü süreci başlatmıştır. Vali Cebiroğlu, sendikasının aldığı serbest kıyafet eylemi çerçevesinde hareket eden öğretmenimizi, öğrencilerin ve meslektaşlarının huzurunda hakaretlerde bulunarak rencide etmiş, geçen bir hafta içerisinde bu seviyesizliği hazmedemeyen meslektaşımızın kalp kriziyle sonuçlanan rahatsızlığına neden olmuştur. Halil Serkan Öz öğretmenimiz bugün aramızda yok. Sorumsuz bir idarecinin, seviyesiz ve asla hafızalarımızdan silinmeyecek çirkin tutumu nedeniyle sağlığını ve devamında hayatını kaybetti. Vali Cebiroğlu’nu şiddet ve esefle kınıyoruz. Kendini Vali değil ‘Sultan’ olarak gören bu arazlı anlayışı ayaklarımızın altına alıyoruz. Unvanı ne olursa olsun, hiç kimse yasaların üzerinde değildir. Uluslararası sözleşmeler, yargı kararları ve son olarak Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla güvence altına alınmış sendikal eylemlere katılma hakkını gasp etmek kimsenin haddi değildir.” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanına çağrı

Demir, bir öğretmenin öğrencilerinin gözü önünde hiç kimse tarafından aşağılanamayacağını vurgulayarak, belirten Demir, “İçişleri Bakanlığı’na çağrıda bulunuyoruz; kendini yasaların ve yargının üzerinde gören bu vali derhal görevden alınmalı ve hakkında idari soruşturma açılmalıdır. Vicdanlarda zaten mahkum edilmiş olan Vali Selim Cebiroğlu, idari ve yargısal olarak da hak ettiği cezayı almalıdır. Alsın ki bundan sonra kendisine mevzuatın verdiği yetki dahilinde yönetme görevini ifa etmekle yükümlü olanlar bundan ibret alsınlar. Eğitim çalışanları olarak 6 Nisan 2015 Pazartesi (Yarın), bir daha böylesi acı ve olumsuz olayların yaşanmaması için uyarı eylemi yapıyor ve ilk derslerimize girmiyor; ortak acımıza sahip çıktığımızı, eğitim çalışanlarına yönelik şiddeti telin ettiğimizi, hangi kademede olursa olsun meslektaşlarımıza yönelik idari baskı ve keyfi uygulamaları protesto ettiğimizi kararlılıkla ifade ediyoruz. Halil Serkan Öz öğretmenimize yüce Allah’tan rahmet, ailesine ve eğitim camiamıza sabır ve başsağlığı diliyoruz.” sözlerini kullandı.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.